Євроінтеграція через Литву

На що має орієнтуватися Україна, співпрацюючи з ЄС? Чи є у нас майбутнє в Європі? Такі питання українські журналісти могли запропонувати представникам Міністерства закордонних справ Литви. Зустріч відбулася у Вільнюсі, в рамках проекту «Точне відображення Угоди Україна – ЄС в українських медіа». Адже Литва сьогодні намагається зробити все можливе, щоб Україна стала «своєю» для інших європейських країн.

– В Україні у нас зосереджено найбільше проектів, що реалізуються в рамках міжнародної співпраці, – говорить віце-міністр закордонних справ Литви Даріус Скусявічюс. – Ми стараємося підтримувати Україну на шляху до реформ. Цьогоріч було зроблено дуже багато: запроваджено безвізовий режим, вступила в дію Угода про асоціацію України з ЄС. Це великі кроки, однак на них, звісно, не варто зупинятися.

На жаль, не все йде так добре, як хочеться нашим громадянам. На сході України зараз точиться війна, тому за таких умов про якийсь економічний прорив годі й говорити. Також олії в вогонь підливають наші внутрішні проб­леми, зокрема корупція. Через це багато які європейські компанії ігнорують українські ринки, бо їх, м’яко кажучи, не влаш­товують наші умови роботи та розвитку бізнесу. Однак те, що Європа навіть за таких складних умов іде Україні назустріч, вже є дуже непоганим знаком.

Литва, як одна з країн ЄС, бачить своє майбутнє у співпраці з Україною. Це проявляється у відкритті філій литовських компаній у наших великих містах, залученні нашої держави до великих міжнародних проектів на кшталт «Вікінгу», що утворює єдиний маршрут від Балтійського до Чорного моря. До речі, Одеса теж активно почала налагоджувати зв’язки з литовськими партнерами. 

– Ми добре співпрацюємо з Одесою в культурному аспекті: там уже кілька років поспіль відбуваються Дні Литви, – зазначає голова відділу України та Молдови Департаменту політики Східного сусідства Аста Андріяускіне. – В них активну участь беруть представники нашого портового міста Клайпеда. Його мер Вітаутас Грубляускас цього року приїжджав до Одеси підписувати угоду про співпрацю. Він дуже творча людина, професійний джазмен, і в рамках своєї поїздки ще навіть встиг виступити перед публікою, «зірвавши» бурхливі оплески.

Цікаво спостерігати, як Литва, невеличка країна з населенням три мільйони, намагається допомагати Україні в питаннях євроінтеграції. Адже не всі держави Європи готові нас прийняти такими, якими ми є. Литовські політики визнають, що з нами мороки вистачає. Мовляв, багато хто в ЄС не вбачає сенсу давати Україні кошти, якими вона не може розпоряджатися. Що казати, проблем зі стратегічним плануванням у нас вистачає, вони з’явилися у нас не рік і не десять років тому. Тож у короткостроковій перспективі не варто очікувати, що у нас усе стане на свої місця. Однак рухатися у бік покращення треба вже зараз. Не заради євроінтеграції. Заради самих себе.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті