Містам – землю, вчителям – сертифікати

26 листопада в Києві відбувся П’ятий Національний прес-клуб реформ «Децентралізація, результати, виклики і перспективи». На захід були запрошені журналісти з усіх регіонів України. Того дня ухвалювали рішення про введення воєнного стану, тож багато запланованих гостей (зокрема -  прем’єр-міністр України Володимир Гройсман) не змогли долучитися до обговорень. Але навіть за таких умов вдалося дізнатися, як просувається реформа децентралізації, що нового планується запровадити в українських школах та які зміни очікують суспільство. 

Знак якості для педагога

Реформа місцевого самоврядування відбувається в поєднанні з іншими змінами, наприклад, - в системі охорони здоров’я та освіти. З початку цього року стартувала «Нова українська школа», метою якої є виведення середньої освіти на принципово новий рівень, який допоможе сучасним дітям орієнтуватися в інформаційному потоці. Не менш важливим є завдання, щоб освіта в сільських школах нічим не поступалася освіті в міських навчальних закладах. Вчителі початкових шкіл вже пройшли відповідні тренінги і стали викладати за новою системою. Проте лише цим справа не обмежиться.

- Скоро в нас буде введено таке ноу-хау, як сертифікація педагогічних працівників, - каже аналітик Асоціації міст України з питань освіти Людмила Мозгова. -  Нещодавно Міністерство освіти, культури і науки України оприлюднило відповідний проект.

Сертифікація педагогів проходитиме в два етапи. Перший етап відбуватиметься у вигляді тестів на кшталт зовнішнього незалежного оцінювання. На другому етапі вчителеві потрібно буде представити відзнятий фрагмент власного уроку, де той продемонструє свою педагогічну майстерність. 

При цьому слід не допустити, щоб оцінка вчителя залежала від того, наскільки якісну картинку він надав. Важливо не допустити того, щоб один і той самий урок знімали кілька разів для введення в оману. Також треба враховувати той факт, де працює вчитель. Якщо він викладає у сільській місцевості, то виникає питання, чи можна там відзняти гарні кадри, чи існують взагалі технічні можливості для цього. Над вирішення цих моментів планується працювати найближчими роками.

Щоб містам не було тісно

Асоціація міст України разом із комітетом Верховної Ради України розробила законопроект, який передбачав утворення територіальних громад навколо міст обласного значення. З 1 травня цьогоріч вступили у дію відповідні зміни до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Таким чином ці міста прирівняли до спроможних об’єднаних територіальних громад, і сільським та селищним громадам була надана можливість приєднуватися до них. 

- Асоціація міст України очолила цей процес, і хочу вам сказати, що за короткий термін (близько семи місяців) ми провели близько двохста консультацій, - заявила експерт АМУ з розробки законодавства та управління ресурсам органів місцевого самоврядування Людмила Даменцова. – Ми спілкувалися як з керівництвом міст обласного значення, так і представниками суміжних об’єднаних територіальних громад. Наразі 21 місто обласного значення завершило ці процедури для формування ОТГ, ще 11 перебувають в процесі. Багато скептиків казали, навіщо, мовляв, містам, у них і так все добре, навіщо приєднувати до себе додаткові території. Перевага для сільських територій тут очевидна. Більшість сільських та селищних територіальних громад, що приєдналися до міст обласного значення, не мали коштів навіть на заробітну плату. Був у них голова, секретар і вони  ледь-ледь були здатні їх утримувати. 

Але й для міст обласного значення тут теж є перевага.  Передусім, мова йде про земельні наділи, якими володіють суміжні села. У містах чудово розуміють, що буде складно, що доведеться ремонтувати всі важливі об’єкти, що частина селищних рад досі опалюються грубками, а про якісну інфраструктуру й мови бути не може. Така кооперація допомагає збільшити фінансовий ресурс, залучити інвесторів на території, адже відомо, що землі за межами населених пунктів передадуть у комунальну власність новоствореним ОТГ, і є надія, що це станеться вже наступного року. 

На Одещині міська рада Ізмаїлу, котрий є містом обласного значення, 30 листопада ухвалила рішення про готовність приєднати села Броска, Матроска, Саф’яни, Стару Некрасівку та селище Дунайське. Усі ці населені пункти є суміжними з Ізмаїлом та, фактично, вже давно інтегровані до його інфраструктури. Якщо селяни пристануть на пропозицію міськради, то Ізмаїл може вирости вже до кінця наступного року.

Выпуск: 

Схожі статті