Наші, якими пишається світ

Українська нація дуже багата на знаменитих людей. Сотні видатних українців: митці, науковці, композитори, актори та письменники були і є творцями світової історії. 

У переломний момент історії України, після Революції Гідності, журналісти «24 каналу» створили телепроект «Наші». За чотири роки глядачі побачили близько 500 програм, і дізналися унікальні факти про наших земляків, чиї досягнення дивують і вражають.

А наприкінці минулого року з’я­вилося друковане продовження - «Наші на карті світу» від видавництві Старого Лева - книга, в яку увійшли 80 історій про непересічних людей, яких визнав увесь світ, українців за походженням чи місцем народження. Головний принципу під час відбору персонажів, щоб крім справжнього українського коріння та досягнення людини, в її історії була ще й якась родзинка. 

Автор Уляна Скицька, презентуючи книгу в Південній Пальмірі, ділилася враженнями : «Якщо раніше Одеса асоціювалась мені з тюлькою і Привозом, розлогими платанами та розкішною геометрією кварталів, то тепер це імена: Володимир Хавкін, Ілля Мечников, Георгій Гамов, Борис Лисаневич, і, звісно, Владислав Терзиул, той самий, що без кисню піднімався на усі 14 восьмитисячників світу». 

Крім того, що ця книга дуже цікава, вона дуже корисна, адже навіть, зокрема, в нашому місті, мало хто чув прізвище Яновський. А він саме тут, в Одесі, разом з Довженком створював українське кіно. Розповідаючи про унікальність одесита Терзиула, автор наводить приклад, що людей в космосі було 560, тих, які підкорили всі 8-тисячники – 40, а без кисню це зробили 20. Так от, ця людина в цій двадцятці. Всі сходження він сам знімав на відеокамеру, сам же монтував сюжети, з яких телевізійне агентство зробило хроніку сходжень, під назвою «14 вершин Владислава». «Хтось повинен йти», - просто казав він і йшов в гори. 

Мільйони людей в усьому світі зобов’язані життям нашому землякові відомому бактеріологу Володимиру Хавкіну, який винайшов вакцину проти холери і чуми. В Індії, де Володимир прожив 22 роки, рятуючи країну від епідемії, його звели в ранг божества, а преса охрестила «благодійником людства». 

Одна з найулюбленіших історій автора - життя Антона Омельченка, простого хлопця з Полтавської області, якому в 1911 році вдалося побувати в Новій Зеландії і в Антарктиді серед учасників експедиції Роберта Скотта, потім ще й воювати в Першій світовій війні. А помер він від удару блискавки на подвір’ї свого дому. Доля часом готує такі абсурдні повороти.

Серед героїв книжки є добре знані й ті, хто стане для читачів справжнім відкриттям. Хтось здивується дізнавшись, що батьки видатного Маслоу з Києва, Юрій Кнорозов, який розшифрував писемність Майя - харків’янин, талановитий генетик Теодозій Добжанський, що розвинув теорію Дарвіна - львів’янин, а принцип роботи WI-FI винайшла донька львівського банкіра - Хеді Ламарр. 

 Великий внесок у світову науку внесли українські вчені Володимир Вернадський, Володимир Філатов, Євген Патон, авіаконструктори Олег Антонов, Сергій Корольов. 

Знані композитори Микола Лисенко, Микола Леонтович, Мирослав Скорик, Володимир Івасюк, байкар Леонід Глібов, письменниця Софія Яблонська, оперна діва Соломія Крушельницька, яка вміла співати на восьми мовах, теж були українцями. 

 За життя Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу, а щоб слухачі не забували, звідки вона родом, Соломія частенько знайомила їх з українськими піснями, бо народилась вона в селі Білявинці Тернопільської області.

Не багато хто знає, що Давідофф походить з України, як і Де Ніро, Сталоне, Стівен Спілберг, Майк Мазурки, Серж Лифар. 

Енді Уорхол - «батько» напрямку «поп-арт», який став легендою за життя, зробивши з реклами справжнє мистецтво, народився в сім’ї лемків, але вже в США. Чим він тільки не займався: створював рекламу, знімав фільми, випускав журнали і навіть мав власний телеканал. Культовими роботами Уорхола стали серія Coca-Cola, «Банки супу Кемпбелл», «8 Елвісів», «Монро».

Батько одного із засновників найвідомішої компанії у світі Apple – Стіва Возняка, народився в селі на Буковині. Два Стіва – Джобс і Возняк – були друзями зі шкільної лави, а коли виросли, так само дружно поклали початок ери персональних комп’ютерів.

Вражає, коли дізнаєшся, що син бердичівського психіатра Сідіс в 18 місяців читав газету «Нью-Йорк Таймс», в 4 роки «Гомера» в оригіналі, а в 11 років вступив до Гарварду. 

Киянин Володимир Горовиць, відомий тим, що здобув 25 «Греммі», сів за фортепіано в 5 років, а до 21 року знав уже 155 творів. За відмову Володимира повертатися з гастролей до Радянської Росії його батька згноїли в ГУЛАГу. Спочатку Володимир переїхав до Берліна, потім до Америки. 

Виявляється, оскароносний муль­ти­плікатор студії «Дісней» Во­ло­димир Титла, що намалював «Білосніжку і сім гномів», теж родом з України, виходець із сучасного Кропивницького заснував NBA, а інший українець - винайшов LED лампочку.

Один з найвідоміших спортсменів XX століття, канадський хокеїст Уейн Грецкі, який встановив 61 хокейний рекорд, українським корінням зобов’язаний бабусі з Тернопільщини, від якої не раз чув рідну мову. В біографії його батька є цікавий факт, який підтверджує що в сім’ї завжди розмовляли українською: коли у старого трапився інсульт, то, прийшовши до тями, замість того, щоб розмовляти англійською, якою він зажди розмовляв, почав розмовляти українською. Оскільки оточення його не зрозуміло, то спочатку вирішили, що пошкоджені деякі функції мозку. Сам Уейн засуджує політику Путіна і повністю підтримує Україну, а коли збирали кошти для українській армії, він долучався до цього заходу, стоячи під українськими прапорами. 

У книзі зібрано багато фактів про те, що на чужині українці займали важливі державні пости, підкорювали світ кіно, музики, високої моди і технологій, здійснювали епохальні наукові відкриття і навіть літали в космос, не забуваючи про своє коріння. Серед азіатських принцес Сіаму й Кореї, є наші співвітчизниці, які продовжували і там нести українську культуру. А один з наших співвітчизників в 70-х роках навіть став мером Нью-Йорка.

Кожен герой цієї книги вражає, а кожна історія унікальна. Особливо приголомшує читача трагічність багатьох доль, адже, на жаль, в результаті складних перипетій історії України мільйони наших співвітчизників роз’їхалися світом в пошуках кращого життя, а іноді й просто заради виживання.

Роланд Норріш - хімік, що здобув нобелівську премію, має жахливу історію свого дитинства, яке пройшло під час війни. Його батько був євреєм, і сім’ю закрили в гетто. Він з мамою якось змогли втекти, і їх півтора року переховувала на горищі свого будинку родина українських вчителів. Крім їжі вони передавали підручники, щоб мама могла сина хоч трохи навчати. Після відступу німців родина емігрувала, але пізніше з вдячністю розшукала цю сім’ю. 

Трагічно склалася доля відомого вченого-математика, чиї розробки лягли в основу першого у світі комп’ютера в Штатах - Михайло Кравчука. Про те, що був відзначений, сам він так ніколи і не дізнався, бо у цей час вже їхав в ешелоні до Сибіру, звинувачений радянською владою у зв’язках з «ворожими» іноземними математиками. 

Складно уявити, скільки дослідницької роботи, пошуків зробила журналістка Уляна Скицька. Аби перевірити кожен факт, вона списувалася з родичами і нащадками своїх героїв. Каже, що очікувала отримати у відповідь «Мій батько чи дідусь справді народились на території України, але не варто зараховувати його до ваших». Втім, не почула цього жодного разу. Навпаки, відчувалося, що такі запити з України були для них очікувані та дуже приємні. 

Скицька розповіла, що показовою була поїздка до кіно-архіву: «Називаю культові прізвища, але інформації немає. Коли вони емігрували, то були визнані зрадниками вітчизни. А тому, що цей архів залишився у спадок від Радянського союзу, то і їх фото там не залишилися. Так, зокрема, і фото математика Кравчука, що був засланий до Сибіру. В архівах тільки ті, кого партія любила - видатні комуністи. Ось відповідь на це питання. Багато кого було знищено фізично, і також була знищена і стерта пам’ять. Якщо самі вони виїхали, чи їхні предки були вимушені виїхати, то нам не привід забувати їх імена. Ми повинні їх знати, бо вони надто цінні, аби комусь віддавати, тож мені хотілось заявити на них наше право. Право називати їх нашими»

Книга має прекрасне художнє оформлення. Авторам вдалося зібрати дуже багато цінних фото від доньки сумоїста Тайхо Кокі, племінника Білла Еванса, сина чилійського дипломата, зятя французького прем’єр-міністра до внучки принцеси Сіаму. В своїх архівах покопирсались Disney, Ford, Davidoff, IDEO, NBA, Гарвардський та Рокфеллеровській університети. 

Графік Антон Селлешій придумав, як об’єднати всі 270 фото в одну гармонійну верстку, а своїми портретами рятував героїв, коли в архівах було неможливо знайти фотографій. Через це виникла ідея щоденника, наче всі фото вирізані та клеєні скотчем. Дизайнер дуже гарно передав цю задумку і книга вийшла цілісна, жива та нестандартна.

Історії надихають, адже вони про тих, що ретельно зберігав пам’ять про українське коріння, прищеплював своїм дітям любов до України, її мови, традицій і при цьому вражали людство своїми талантами. Хоч і не всі герої є по крові українцями, але народилися вони на цій землі і шанували пам’ять про неї все своє життя.

Рубрика: 
Район: 
Выпуск: 

Схожі статті