6 серпня – всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї «Помилка не повториться»

Ці слова написані на меморіальному пам'ятнику жертвам атомного бомбардування в Хіросімі: «Спіть спокійно – помилка не повториться».

1945 рік. Розгромом «тисячолітнього» нацистського рейху закінчилася Друга світова війна в Європі. Але вона тривала ще в Азії і на Тихому океані проти імператорської Японії. Бомбардування японських міст американською авіацією вже стали звичайними, їх навіть називали рутинними, після оголошення повітряної тривоги населення звично ішло до бомбосховища та укриттів.

Але 6 серпня з авіабази США на Маріанських островах вилетів всього один бомбардувальник Б-29, якому екіпаж дав веселе ім'я «Енола Гей». Літак взяв курс на Японію, а в порожньому череві його на залізних кріпленнях погойдувалася всього одна бомба на прізвисько «Товстун». Мало хто знав, що «Енола Гей» взяла курс на місто Хіросіму, і вже зовсім ніхто не припускав, що 6 серпня о 8 годині 15 хвилин відкриється нова, найстрашніша ера людської цивілізації – атомна.

На одинокий Б-29 у небі Хіросіми японські системи ППО навіть не звернули уваги, жоден винищувач не піднявся у повітря. Американці підірвали «Товстуна» над містом на висоті 580 метрів. «Господи Ісусе!» – з жахом вигукнув коммодор бомбардувальника, коли побачив, як в одну мить гігантське місто вкрило сліпуче блакитнувате сяйво, з якого виріс чорний у білій піні гриб.

9 серпня над Нагасакі було підірвано другу в історії людства атомну бомбу. Температура в епіцентрі кожного вибуху сягала декількох мільйонів градусів. Миттєво загинуло 300 тисяч мирних жителів – люди випарувалися, перетворилися у вугілля, вмерли від опіків і під гігантським тиском вибухової хвилі. На території понад 11 кв. км 90 % будинків і будівель було зруйновано. Невідомі до того часу наслідки радіації виявилися ще більш згубними. Від променевої хвороби досі (!) щороку вмирає 5 тисяч чоловік.

Сьогодні у світі накопичено близько 50 тисяч ядерних боєзарядів загальною потужністю майже 15 тис. Мт. Проте атомні вибухи сумарною потужністю вже в 100 Мт призведуть до планетарної катастрофи – від «ядерної зими» при температурі мінус 20 градусів все живе і зелене на Землі загине. Атомною зброєю оснащені збройні сили США, Росії, Великої Британії, Франції, КНР. До п'яти офіційних ядерних держав додалися Індія, Пакистан, ПАР, Північна Корея, Ізраїль (300 ядерних боєзарядів!).

Коли після Хіросіми і Нагасакі з'явилися в СРСР атомна (1949) і воднева (1953) бомби, між двома наддержавами розпочалася ера ядерної дипломатії. Генеральна асамблея ООН ухвалила не одну резолюцію проти поширення ядерної зброї. Ще в 1955 році частина Європи була визнана без'ядерною зоною. Потім у 1961 році зоною, вільної від атомної зброї, визнана Африка. У 1967 році 14 країн Латинської Америки підписали договір про без'ядерну зону. У тому ж році ухвалено рішення про повну демілітаризацію космічного простору.

Нормами міжнародного права стали обмеження ядерних озброєнь, заборона певних випробувань атомної зброї, польотів і плавання літаків, ракет і підводних човнів з ядерними боєголовками на борту.

Основним на шляху до загального роззброєння став багатосторонній договір про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаний 1 липня 1968 року. У тому році його підписали 80 держав світу. Він відкритий всім країнам, і в ідеалі повинен би охопити всі держави. Тим більше, що дві наддержави від конфронтації “холодної війни” перейшли до взаєморозуміння з багатьох світових питань. А народи всіх країн одностайні в думці: ядерну зброю необхідно заборонити і утилізувати назавжди.

Але, на жаль, глобальні долі світу розв’язують не прості люди, не народи, а політики і бізнесмени. Україна, як неядерна держава, проводить політику проти поширення ядерної зброї. І український народ однозначно виступає за заборону і знищення ядерної зброї, за загальне і повне роззброєння. Щоб людство ніколи не повторило трагедії Хіросіми і Нагасакі.

Выпуск: 

Схожі статті