Олімпійці

МИКОЛА АВІЛОВ – ВОЛОДАР КІЛЕЦЬ

Микола Авілов став олімпійським чемпіоном у легкоатлетичному десятиборстві на Іграх у Мюнхені в 1972 році, установивши світовий рекорд – 8454 очки. Видатне досягнення атлета було відзначено орденом Трудового Червоного Прапора. Через чотири роки спортсмен став бронзовим призером Олімпіади у Монреалі. Авілов безперечно є одним з найяскравіших представників «золотої» плеяди одеських олімпійців, які принесли світову славу нашому місту.

Микола Авілов з 12 років почав займатися легкою атлетикою в ДЮСШ-5 (перші тренери – Єлизавета Іванкова та Володимир Кацман). У 1964 році 16-річний Микола здолав висоту два метри і став майстром спорту. Але тренери збірної, які звернули увагу на молодого атлета, вважали, що з нього може вийти класний стрибун у... довжину. У 1966 його включили до складу збірної країни на Європейські ігри юніорів (так тоді називався чемпіонат континенту серед молодих атлетів), що проводився в рідній Одесі. Микола посів четверте місце. Вже перші виступи спортсмена в юнацькому багатоборстві принесли результати, які у цьому віці не показував ніхто з найкращих атлетів світу. Авілов вигравав один старт за другим, установив всесоюзний рекорд. У наступному році він стартував у турнірі десятиборців за програмою IV Спартакіади народів СРСР і фінішував п’ятим. Але це був лише початок. На чемпіонаті СРСР 1968 року Авілов стає вже бронзовим призером і одержує путівку на свою першу Олімпіаду до Мехіко. У складних умовах мексиканського середньогір’я 20-річний легкоатлет установив особистий рекорд, посівши четверте місце. А потім настала Олімпіада у Мюнхені, де він піднявся на золоту вершину п'єдесталу. З ним змагалося 33 десятиборці на чолі з дворазовим чемпіоном Європи Йоахімом Кірстом з НДР. Але Авілову все одно не було рівних – у семи видах легкоатлетичного десятиборства він установив особисті рекорди. А ще один рекорд – світовий – народився в сумі 8454 очки. На наступних Олімпійських іграх у канадському Монреалі-76 спортсмен знову домігся успіху, ставши бронзовим призером.

Завершивши спортивну кар'єру, Микола Авілов перейшов на тренерську роботу. З 1991 року він готував спортсменів збірних команд Іраку, Китаю, Сейшельських островів, Єгипту і по сьогоднішній день провадить тренерську діяльність.

Згадує чемпіон Мюнхенської Олімпіади у стрільбі по мішені Яків Желєзняк:

«Микола Авілов репрезентував спорттовариство «Динамо», у якому дуже серйозно «розкручували» легку атлетику. Це товариство у 60 – 70-роки стало справжньою кузнею майстрів спорту. Пам'ятаю, як з одного з чемпіонатів Союзу динамівці привезли 7 золотих медалей. А виграти чемпіонат на ті часи був не менш складно, ніж чемпіонат світу. Одним з найсильніших видів у «Динамо» було десятиборство, яким займалися дуже сильні хлопці. До цієї групи спортсменів додали Миколу, а тренував його Володимир Кацман. Коли я побачив Авілова вперше, то одразу не міг уявити, що цей хлопець зможе домогтися успіхів у десятиборстві, адже його колеги були справжніми атлетами, а Микола – високий і стрункий – більше нагадував стрибуна у висоту…

Ми разом брали участь у мюнхенській Олімпіаді. Варто згадати, що тоді на Іграх сталися трагічні події, коли палестинські терористи напали на спортсменів Ізраїлю – були людські жертви. Я вже виборов золоту медаль, а Микола ще не виступав. Пам'ятаю, як він зайшов до мене і сказав, що дуже переживає – адже ніхто не знав, як все піде далі, настрій був “підвішений”. Те, що сталося, ніхто не міг навіть у страшному сні побачити. Слава Богу, змагання було відновлено.

Після свого виступу я сів на літак і полетів до Одеси, де і довідався про перемогу Авілова, а коли побачив фрагменти його виступу, просто був вражений. Як Микола пробіг дистанцію 1500 метрів, яку, як він казав, страшенно не любив: всю дистанцію долав з величезним відривом, причому з результатом, який набагато перевищує світовий рекорд. Він показав всьому світові свій найвищий рівень майстерності...

Сьогодні ми, як і раніше, спілкуємося, підтримуємо приятельські стосунки. Шкода, що це відбувається не так часто, як хотілося б, адже він багато часу перебуває за кордоном, працюючи з легкоатлетичними командами...

На 55-річному ювілеї Миколи я сказав таку фразу: «Знаю багатьох видатних спортсменів, але завжди схилятимусь перед одним з найвидатніших – Миколою Авіловим».

Сьогодні, 6 серпня, Миколі Вікторовичу Авілову виповнюється 57 років. Редакція «ОВ» поздоровляє нашого славетного земляка і бажає удачі, нових перемог і довгих, довгих років.

ШАРАПОВА «ДАЄ ДОБРО»

18-річна російська зірка тенісу Марія Шарапова підтвердила свою участь у турнірі “Кубок Кремля”, який відбудеться у середині жовтня в Москві. Таким чином, перша ракетка Росії, яка сформувалася як тенісистка в американській академії Ніка Боллетьєрі, постане перед рідною публікою вперше за чотири роки професійної кар'єри. Обставини запрошення Шарапової на ці тенісні змагання дають надію на те, що недалеко й той час, коли Марія вийде на корт у складі збірної Росії. До речі, за неофіційною інформацією, переговори про участь найпопулярнішої тенісистки світу в “Кубкові Кремля” вів особисто президент Федерації тенісу Росії Шаміль Тарпіщев.

Нагадаємо, що незважаючи на постійні заяви Шарапової про те, що внутрішньо вона почуває себе росіянкою, знаменита тенісистка та її менеджери два останніх роки старанно ігнорували “Кубок Кремля”, віддаючи перевагу менш зоряному “Japan Open”. Однак, цього сезону рейтингова ситуація не залишає їй вибору – якщо Шарапова хоче завершити сезон на верхніх рядках табелі про ранги, вона має виступати в турнірі першої категорії у російській столиці із призовим фондом у 1,3 мільйона доларів.

Выпуск: 

Схожі статті