Героїчна оборона одеси

5 серпня 1941 почалася героїчна оборона Одеси від німецько-румунських загарбників. Цей день вписаний золотим рядком до історії Великої Вітчизняної війни, як і всі наступні 73 доби оборони. 8 серпня Одесу було оголошено в стані облоги. Для захоплення міста німецько-фашистське командування виділило великі сили: 300-тисячну 4-ю румунську армію і частини 72-ї німецької стрілецької дивізії. На 10 серпня ворог мав 12 дивізій і 7 бригад. А до 20 серпня це угруповання було посилено ще 5 румунськими піхотними дивізіями. Супротивнику протистояли війська Окремої Приморської армії чисельністю 34,5 тисячі чоловік. В оперативному підпорядкуванні армії перебувала Одеська військово-морська база, яка залишалася у загальному підпорядкуванні командування Чорноморського флоту.

Війська і населення у короткий термін побудували три оборонні рубежі. Про обсяг робіт говорять, наприклад, такі факти: усього було побудовано 256 деревоземляних, цегляних і залізобетонних вогневих точок; до батальйонних районів оборони і ротних опорних пунктів входило майже 1500 окопів різноманітного призначення, пов'язаних між собою ходами сполучення і траншеями загальною довжиною у 42 км. Щодня 100 тисяч жінок, пенсіонерів і підлітків споруджували барикади в самому місті.

Захисники Одеси виявили масовий героїзм, борючись до тих пір, поки о 9 годині ранку 16 жовтня 1941 року з Одеського порту відійшов останній сторожовий катер охорони водного району Одеської військово-морської бази. Про безприкладні подвиги радянських воїнів написані книжки, створені кінофільми, розповідають експонати музеїв і нині живі учасники оборони.

Вчора в Одесі широко був відзначений День пам'яті початку героїчної оборони Одеси. З ініціативи Одеської секції ветеранів війни – однополчан, яку очолює генерал-лейтенант запасу Микола Петрович Лейфура, відбулися зустрічі учасників тих незабутніх подій з молоддю. На Алеї Слави відбулося урочисте покладання квітів. У Міському саду в кафе «У Печескаго» ушановували керівників первинних організацій ветеранів. Голова Приморської райадміністрації Михайло Михайлович Панько висловив синівську подяку фронтовикам за їхній подвиг. Відбулося вручення «жигулів». У парку імені Горького ветеранів ушановували від імені Малиновської райадміністрації. У місті відбулися також інші заходи на честь пам'ятної дати.

Выпуск: 

Схожі статті