На шляху до медицини життя

Що провокує рак?

Відділення гематології обласної клінічної лікарні – єдине у нашому регіоні, де допомогу можуть одержати дорослі пацієнти. 80% з них – це люди з онкологічними захворюваннями крові. Переважно молоді, працездатного віку.

Кандидат медичних наук Віктор Козлов згадує, що в 1991 році, коли він очолив відділення, у нього госпіталізували 900 пацієнтів, в 2010 році – уже 1500. Раніше черг не було, а на момент нашої розмови в списку очікування на госпіталізацію значилися 7 чоловік. 50 ліжок відділення сьогодні вже не досить.

В усьому світі відбувається стрімке зростання кількості лейкозів, лімфом, лімфогрануломатозів (хвороба Ходжкіна). Медики пов’язують це зі зрослими навантаженнями на імунну систему внаслідок стресів, депресій, перевтом, підвищеного радіаційного фону, неправильного харчування (багато сучасних продуктів містять консерванти, які знижують протипухлинний імунітет). У нормальному стані організм людини розпізнає ракову клітину і знищує її. Якщо протипухлинний імунітет знижений, ракова клітина починає швидко ділитися і формує пухлинний процес.

Особливу тривогу лікарів викликає безконтрольний прийом лікарських препаратів і біологічно активних добавок (БАДів). І ось чому.

– Будь-який лікарський препарат вбудовується в мембрану клітини, змінює її білкову структуру, – говорить Віктор Петрович. – Імунна система розпізнає таку клітину як чужорідну і починає з нею боротися. Відбувається зниження імунітету. До відділення потрапляють чимало пацієнтів із кровотечами, спровокованими саме неправильним прийомом медикаментів. Буває, ці кровотечі призводять до смертельних наслідків. Тому з ліками треба поводитися дуже обережно.

Що стосується БАДів, то вони почали свій хід світом з досить цікавого факту. Виявилося, що представники однієї з високогірних областей Китаю частіше за інших хворіли на рак шлунку. Проведені дослідження пов’язали це з відсутністю в їхньому раціоні харчування одного з мікро­елементів. БАД, що містить цей мікроелемент, дозволив знизити кількість випадків раку шлунка до середнього по країні. Аналогічний принцип, покладений в основу створення десятків і сотень сучасних БАДів, до відчутних результатів не призвів. Однак послужив основою для досить прибуткового бізнесу.

Найчастіше реклама БАДів побудована на тому, що вони є композиціями з рідкісних чудодійних трав. А оскільки травками лікуватися і безпечніше, і легше, виходить, обирати потрібно саме БАДи.

Головна небезпека такого підходу полягає в тому, що травичка з Азії або Африки сприймається організмом європейської людини як чужорідна, і він починає з нею боротися. Сили імунітету йдуть на це, а не на боротьбу з реальними недугами.

Хіміотерапія:

сьогодні та завтра

Лікування злоякісних захворювань крові сьогодні базується на хіміотерапії. Це дуже важкий вид лікування, який краще переноситься молодими пацієнтами, оскільки у них вищі захисні сили організму. Однак медична наука розвивається, і те, що вважалося невиліковним у 90-ті роки, тепер успішно лікується. Зокрема лейкози і хвороба Ходжкіна. І це не заважає жінкам, які перенесли важкі онкозахворювання, народити дітей. Одну з таких пацієнток мені довелося побачити у відділенні гематології. Молода жінка прийшла по препарат, прийом якого їй показаний довічно для блокування онкопроцесу. Вона працює в одній з лікувальних установ Одеси, виховує дитину. Її життя, як і життя багатьох інших пацієнтів, медикам вдалося відвоювати у смерті.

Гематологія – одна з небагатьох галузей медицини, де пацієнтові одразу говорять про його онкологічний діагноз. З одного боку, це може здатися жорстоким. Але з іншого, – чинник часу в лікуванні таких пацієнтів залишається найважливішим. Його не можна втрачати, не можна витрачати на походи до представників нетрадиційної медицини і знахарів. Як говорить Віктор Петрович, за 20-річний період роботи доказів ефективності таких підходів у боротьбі з раком він не зустрічав.

Серед пацієнтів відділення гематології ми побачили 23-річного жителя Ізмаїла Владислава. Він проходить другий курс хіміотерапії з приводу гострого лейкозу. З тільняшкою – вірною супутницею усіх моряків – не розстається навіть у палаті. Як і з комп’ютером, де спілкується з друзями у соціальній мережі «ВКонтакте». Привабливий, усміхнений, а іскристі очі не залишають сумнівів, що у своєму одужанні він цілком впевнений.

Лікар Володимир Леонов справедливо зауважив: винятково важливо, щоб збіглися внутрішній настрій пацієнта на одужання і довірливе ставлення до лікарів. Тільки такий симбіоз змушує відступати найтяжчу хворобу.

У ХХI столітті сучасна терапія злоякісних захворювань крові базується на так званих моноклонарних антитілах. Це речовини, які змінюють метаболізм пухлинної клітки, на порядок підвищують ефективність традиційної хіміотерапії. Крім того, до пацієнтів, яким звичайна хіміотерапія не допомагає, застосовують метод високодозної хіміотерапії. У цих випадках її дози можуть збільшуватися у 10 разів. Оскільки високодозна хіміотерапія дозволяє рятувати молодих пацієнтів з агресивними формами раку, метод набув найширшого розвитку у світі. Тільки в Польщі таких центрів 11. В Україні – поки що лише 3: у Києві («Охмадет» і науковий центр радіаційної медицини), а також у Донецьку на базі дитячої лікарні, де подаватимуть допомогу і дорослим. У нашій області щороку високодозної хіміотерапії потребують приблизно 40 – 50 чоловік.

Суть методу полягає в тому, що до початку лікування у пацієнта беруть стовбурні клітини, заморожують їх при низькій температурі. Потім він проходить курс лікування. Висока доза хіміопрепаратів знищує раковий процес і одночасно кістковий мозок. Щоб відновити кровотворення, у кровотік повертають стовбурні клітини. Вони й допомагають зростити новий кістковий мозок.

В обласній клінічній лікарні створено блок з підвищеним ступенем стерильності для застосування високодозної хіміотерапії. Коштом обласного бюджету та спонсорів придбано сепаратор крові (таких в Україні лише 5) для виділення необхідних її компонентів, ламінарну шафу для забезпечення максимальної стерильності у роботі з компонентами крові, змонтовано систему кондиціювання повітря, кухню для термічної обробки їжі.

– Дуже важливо, що ми перебуваємо на базі багатопрофільної лікарні, – підкреслює Віктор Петрович. – У нас працює одна з 5 лабораторій в Україні, де можуть робити імуногістохімію пухлини. Це дозволяє правильно розрахувати програму хіміотерапії. Є всі фахівці для подання допомоги під час лікування. Адже високодозна хіміотерапія по-різному впливає на стан органів і систем організму пацієнта. Та й процес введення стовбурних клітин теж мусить проходити під доглядом лікаря інтенсивної терапії.

Звичайно, хотілося б, щоб відділення високодозної хіміотерапії запрацювало якомога раніше. Але без державної підтримки або підтримки приватного бізнесу, як у Донецьку, тут не обійтися. З огляду на складність всієї процедури лікування, на одного пацієнта треба витратити від 8 до 10 тисяч доларів. Депутат облради Микола Скорик, під час перебування на посаді голови обласної ради, і тодішній головний лікар лікарні Сергій Калинчук почали цю життєво важливу роботу. Технологічно і у плані кадрів відділення створено. Питання тільки у пошуку фінансових механізмів, здатних підтримати початок його роботи.

Выпуск: 

Схожі статті