За допомогою запитів

Жителі Придунав’я практично не використовують можливості контролю над діяльністю влади.

Про це заявила керівник громадської організації «Регі­ональний аналітичний центр» Світлана Гудь у плині круглого столу, присвяченого особливостям застосування Закону України «Про доступ до публічної інформації» на місцевому рівні. До участі в заході були запрошені представники громадськості, фахівці профільних відділів Ізмаїльської, Ренійської, Болградської міських рад і райдержадміністрацій. 

Було відзначено, що за минулий рік відповідних запитів до Ізмаїльської та Ренійської РДА надійшло лише по 11, а до Болг­радської – 9.

Про найкращі практики застосування Закону органами місцевого самоврядування та виконавчої влади, про відповідальність за неправомірні відмови розповіла експерт Юлія Грига, яка також представила мережу «Омбудсмен +», створену для участі в нагляді за виконанням Закону. 

Присутнім представили також ресурс «Доступ до правди», за допомогою якого можна автоматично згенерувати запит на відповідного розпорядника інформації, а таких у базі даних сайту вже близько тисячі. 

– Головна проблема в реалізації закону про доступ – це проблема комунікації, – сказала Юлія Грига. – Треба навчатися культури спілкування й не соромитися уточнювати, яку саме інформацію запитують. Час не тільки говорити про сервісну функцію органів влади, а на практиці змінювати формат спілкування. Доступ до інформації – саме одна зі сфер, де такі зміни можуть бути дуже помітними та показовими.

– З фахівцями відділів, відповідальних за доступ до публічної інформації, ми часто спілкуємося за допомогою запитів, – прокоментувала проблему Світлана Гудь. – Іноді вони відповідають, іноді відмовляють – подеколи неправомірно, і ми змушені оскаржувати такі дії. Тому нам важливо було з’ясувати, як вони працюють із запитами, з якими проблемами зіштовхуються при їх обробці. Така комунікація вкрай важлива, адже по обидва боки запиту – реальні люди, з реальними проблемами та питаннями, які необхідно вирішувати.

На завершення круглого столу учасники одержали інформаційні брошури, плакати й посібники з доступу до публічної інформації, надані партнерами з ГО «Центр політичних студій та аналітики». Така інформаційна продукція значно полегшує роботу представників влади, відповідальних за виконання Закону на місцях, оскільки саме незнання особливостей його дії найчастіше призводить до оскаржень із боку громадських активістів. 

Рубрика: 
Выпуск: 
Автор: 

Схожі статті