Психологія на тлі екстриму

30 років тому на екрани кінотеатрів СРСР вийшов фільм-катастрофа «Поїзд поза розкладом» – одна з рідкісних радянських художніх стрічок даного жанру і друга з випущених Одеською кіностудією. Перша – «Увага, цунамі!» – була знята Георгієм Юнгвальд-Хилькевичем 1969 року. 

Картину «Поїзд поза розкладом» 1985 року створив молодий режисер Олександр Гришин. За сюжетом, машиніст тепловозa, відпустивши помічника відмітити маршрутний лист, непритомніє від раптового серцевого нападу. Падаючи, він хапається рукою за штурвал контролера машиніста, переводячи його в ходову позицію. Тепловоз із причепленими до нього вагонами починає рухатися і, ніким не керований, набирає швидкості. 

У поїзді опиняється учень залізничного ПТУ Олексій Нечаєв (актор Володимир Шевельков) і троє пасажирів – Влад, Галя і Марина, які їдуть «зайцями». Вони запідоз­рили біду лише коли поїзд на повному ходу промчав повз потрібну їм станцію Біляївка на червоний сигнал світлофора. Спроба загальмувати стоп-краном виявилася марною, оскільки гальмова магістраль була роз’єднаною. Олексій із Владом (Ігор Шавлак) вирішують дістатися до кабіни машиніста, на ходу пройшовши по потягу зовні. Навздогін за некерованим поїздом пускають тепловоз, але на переїзді він зіштовхується з причепом вантажного автомобіля. Спроба наздогнати поїзд зривається.

Тим часом на провідному тепловозі виникає пожежа в дизельному відділенні. Олексій, уже без Влада, який злякався, ледве дістається до тепловоза й зупиняє поїзд, зазнавши опіків…

Фільм розкриває тему міжлюдських відносин і характерів у складних, часом смертельно небезпечних, ситуаціях.

В один із приїздів до Одеси Володимир Шевельков дав нашому кореспондентові інтерв’ю, в якому зокрема сказав:

– «Поїзд поза розкладом» – це був мій перший досвід роботи на Одеській кіностудії, фільми якої я добре знав і любив. У той час я був найактивніше зніманим молодим артистом країни, і режисер Олександр Гришин запросив мене на головну роль. Це був дуже талановитий режисер і добра людина. Ми з ним дружили. Гришин навчався в московському держінституті кінематографії, а «Поїзд...» став його дебютом, після якого він випустив ще дві картини. На жаль, Олександр помер через хворобу в тридцять п’ять років. 

Він створив чудову атмосферу на зйомках. Ми зняли фільм на Одесько-Кишинівській залізниці всього за два місяці. Працювали з ранку до вечора, ранесенько вставали й закінчували присмерком. При цьому виникало чимало труднощів. Адже грошей виділили мізер, багато чого бракувало, але, завдяки Олександрові та всій знімальній групі, ми зробили все вчасно. І ніхто не скаржився, бо ми працювали з великим задоволенням і знали, що картина вдається і що її помітять. Так воно й вийшло. Від появи на екрані її почали порівнювати з найкращими західними фільмами-катастрофами. 

У картині знялися деякі відомі одеські актори: Олена Амінова, Борис Зайденберг, Андрій Гончар. А одну з головних ролей – Галі, в яку був закоханий герой Володимира Шевелькова, виконала вже популярна акторка Наталя Вавилова. Багато хто її запам’ятав за відомим фільмом «Москва сльозам не вірить» 

(1979 р.), у якому вона зіграла Олександру Тихомирову – дочку головної героїні.

У картині «Поїзд поза розкладом» звучали пісні у виконанні сімейної пари Павла та Наталі Сміян із рок-групи «Діалог». А Наталя Сміян потім стала відома як популярна російська співачка… Наталя Ветлицька. Як вона сама відзначала, саме в цьому фільмі вперше на радянському телебаченні пролунав її голос.

Додамо, що приблизно в той же час режисером Андроном Михалковим-Кончаловським у США було знято фільм «Поїзд-утікач» зі схожим сюжетом. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті