Пенсійне законодавство: роз’яснення спеціаліста

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області регулярно консультує наших читачів щодо тонкощів пенсійного законодавства. Сьогодні роз’яснення закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» надає начальниця відділу організації правової роботи юридичного управління ГУ ПФУ в Одеській області Аліна Миколаївна Гуртова.

– Як обчислюють доплату до пенсії за понаднормовий стаж пенсіонерам, які не працюють: з розміру прожиткового мінімуму чи з розміру пенсії за віком?

– Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком, визначеного на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Отже, доплату до пенсії за понаднормовий стаж обчислюють із розрахунку один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам. Якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону, перевищує розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, доплату за понаднормовий стаж обчислюють виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

– Яку середню річну плату і за які роки буде використано під час розрахунку пенсії за віком, якщо 60 років людині виповнилося 1 січня 2017 року?

– Під час визначення заробітної плати, з якої обчислюють пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», застосовують середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують рокові звернення по призначення пенсії.

Якщо людина звернулася по призначення пенсії у 2017 році, то буде застосовано усереднену заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки, що становить 3764,40 грн. якщо людина звернулася по призначення пенсії у 2016 році (законом передбачено право особи звернутися по призначення пенсії за місяць до досягнення пенсійного віку), застосовується усереднена заробітна плата за 2013, 2014, 2015 роки, що становить 3263,44 грн.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті