Не платіть за місце під сонцем

Після анексії Криму Одеса стала найпопулярнішим курортним містом України. За останні три роки кількість туристів збільшилася майже втричі - з 600-800 тисяч у буремному 2014 до понад двох мільйонів у 2017. Одеське узбережжя приваблює туристів навіть всупереч міфу про забудованість і непрохідність до моря. Та й ціни в місті,  в порівнянні з іншими курортами, навіть і закордонними, кусаються. Однак хай би скільки не жартували про те, що до Туреччини їдуть ті, хто немає грошей на Одесу, відпочивальники кожного літа юрбою прямують саме сюди. 

Такі різні пляжі

Слід зауважити, що вимоги до пляжного відпочинку у всіх різні. Одні прагнуть послуг високого рівня — басейнів, шезлонгів, коктейлів та пляжних розваг — і готові за це платити. Інших же цілком задовольнить можливість розташуватися в безпосередній близькості від води, головне, і щоб це було безкоштовно. І якщо перших проблема приватних  пляжів не турбує, то другі планують свій відпочинок з побоюванням. Воно й не дивно, адже кожного літнього сезону стрічки соціальних мереж переповнюються історіями про те, як кремезні люди із незрозумілими документами виганяють людей з пляжу, які відставили вбік шезлонга чи просто дивом знайшли вільну ділянку піску.  

-Я регулярно відпочиваю на приватному пляжі «Малібу», розташованому біля Лузанівки, - говорить одеситка Тетяна Приходько. – Один час він був повністю закритий, але вже багато років ніхто не заважає пройти. Місце вільне від шезлонгів знайти складно, проте якщо якимось чином знайдеш, куди кинути підстилку, ніхто ганяти не буде. Принаймні я  про такі випадки тут не чула й на власні очі не бачила. Але багато людей платять гроші й користуються цілий день необмежено абсолютно всіма зручностями. Можна й зекономити, замовляючи окремі послуги. Проте один візит до того ж туалету чи душу вартуватиме десять гривень. Як на мене, це задорого, тому я не ходжу туди без крайньої потреби.

Сьогодні в Одесі можна знайти курортні зони  на будь-який смак. Пляжі міста пропонують широке коло розваг та послуг — від дешевих лежаків до розкішних шатрів із персональним офіціантом. Наприклад, пляж «Аркадія» є  улюбленим місцем молоді.  Тут є безліч ресторанів, кафе, магазинів, нічних клубів.  Послуги в порівнянні з іншими пляжами набагато дорожчі. У народі цей пляж вже давно здобув славу «клубного» місця, території, де витрачають на розваги гроші найбагатші мешканці та гості Одеси. Життя там вночі вирує навіть більше, ніж вдень.

Для відпочинку з дітьми найкраще підходить Лузанівка.  Для візків передбачений пологий під’їзд до моря, а широка  берегова лінія є місцем для  розташування різних розваг для дітей і дорослих. Кожен пляж Одеси має свої особливості, недоліки та переваги. Найпопулярніші з них - «Ланжерон», «Отрада», «Аркадія», «Дельфін», «Луза­нівка», «Золотий берег». За додаткові гроші там пропонують різні послуги та розваги. Ціна оренди шезлонгів душу, басейнів,  рушників та шатрів  варіюється від 70 гривень до 700  гривень за день. Однак оплата стосується лише вищезазначених послуг, а не доступу до моря.

За що платимо?

Після слів «це приватна територія» в уяві спливає образ такого суворого землевласника, який у своїх володіннях може робити що хоче й встановлювати власні закони. Тому багато людей, зіштовхнувшись з тим, що їх проганяють від моря, не вчиняють скандалів та йдуть в спокійніше місце. При тому якось ігнорується той факт, що приватних пляжів в Одесі просто немає і бути не може. Правда жителі та гості міста про це подекуди не знають, а орендодавці не вважають за потрібне доносити цю інформацію населенню.

Стаття 83 Земельного кодексу України наголошує, що набережні  та пляжі належать «до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність». В цей же час, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Одеська міська рада прийняла рішення передати в оренду пляжні ділянки для надання відпочиваючим платних послуг сервісу підвищеного комфорту. Однак при всьому тому орендарі зобов’язані забезпечити населенню безкоштовний доступ до пляжної території протягом всього курортного сезону та вільний прохід уздовж берегової лінії (не менше п’яти метрів). 

Згідно вищезазначених законів, 30% території пляжу, придатної для відпочинку, має бути вільною для безкоштовного користування відпочиваючими. Інша річ, що орендатори часто порушують закон, відгороджуючи парканами територію і перешкоджаючи вільному доступу до узбережжя. Так, наприклад, в минулому році Господарський суд Одеської області примусово розірвав договір оренди між мерією та нічним клубом «Ібіца». Причиною дострокового припиненення співробітництва стало незаконне перешкоджання вільному доступу людей на територію пляжу.  А два тижні тому працівники департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради знесли на пляжі «Чайка» незаконні споруди, які заважали відпочивальникам.

-Існує серйозний перелік документів,правил, згідно яких той чи інший пляж може експлуатуватися , - говорить депутат Одеської міськради Олексій Єреміца. – Є чіткі схеми, за якими на пляжі може здійснюватися комерційна діяльність на кшталт розміщення наметів, шезлонгів, торгівельних точок. При вході на пляж будь-яка людина повинна мати можливість ознайомитися з його планом, дізнатися про розміщення тих чи інших потрібних точок. І на цій схемі має бути чітко видно, що 70 % займають лежаки, а вся інша територія відведена під безкоштовний відпочинок. Але таких карт на пляжах, що перебувають в оренді, знайти майже неможливо.

На комунальних, і на орендованих ділянках відпочивальники мають змогу користуватися різноманітними платними послугами. Ціни на них встановлюють власники, тож вони різняться. Наприклад, за користування шезлонгом можназа платити від 50 до 300 гривень залежно від пляжу, сезону, кількості туристів та, звичайно, якості самого шезлонгу. Отже, питання  відсутності доступу до одеських пляжів наразі не стоїть. Вхід на орендовані пляжі є безкоштовним, держава гарантує кожному вільний доступ до узбережжя та інших зон відпочинку. Інша річ, що подекуди одні люди порушують права інших, а останні їх або не знають, або просто не готові відстоювати. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті