Питна вода може стати дефіцитом

Екологія водойм Причорномор’я перебуває у вкрай складному становищі. Фактично ми перебуваємо за кілька кроків від екологічної «річкової» катастрофи, наслідки якої можуть бути непередбачуваними. Перший дзвіночок уже є. Через обміління річок спостерігається значне опускання водоносного горизонту. Вода залягає глибше, ніж раніше, тому і колодязі потрібно поглиблювати. Уже зараз навіть у північних районах Одещини у багатьох селах криниці масово пересихають, а воду, забруднену різними шкідливими речовинами, можна використовувати лише на технічні потреби.

Гостро стоїть і питання висихання ставків і обміління малих річок внаслідок господарської діяльності людей. Нещодавно у Миколаївці цій темі було присвячене засідання комісії з питань раціонального використання земель водного фонду під головуванням очільниці  РДА Лариси Висоцької.  

Річ у тім, що в руслі р. Чичиклія на території Миколаївської селищної ради між райцентром і селом Софіївка було виявлено несанкціоновану дамбу, прокладену через русло річки Чичиклії для переїзду різного транспорту. Внаслідок чого річище було перекрито, було зупинено природній водотік. Задля припинення цього екологічного злочину відповідні листи були направлені на адресу ГУ Держгеокадастру в Одеській області та до Комінтернівської місцевої прокуратури. 

Велась мова і про раціональне використання водойм. Сьогодні на території району 

є 57 водних об’єктів. Більшість ставків - без води, а напрочуд підприємливі аграрії їх незаконно розорюють і засівають сільгоспкультурами. Відновити такі водойми уже неможливо, тому їх варто перевести з водного у земельний фонд. Що й було озвучено на засіданні комісії. Хоча є яскравий приклад будівництва нового ставка у селі Стрюкове, що ташується неподалік річки Тилігул. З цим місцевій громаді посприяв депутат Одеської обласної ради Князь Хачатрян, який у липні власним коштом облаштував водойму неподалік села, з’єднавши її з річкою. Тепер селянам є де остудитися  у спекотну пору. На думку щедрого мецената, вкрай запущену екологічну систему варто щонайшвидше рятувати, бо річки не лише на Одещині, а й в Україні загалом міліють та пересихають вже не перший рік. Про цю проблему пишуть як мінімум з 2007 року, але ситуація й досі не покращилась, навпаки, стає гірше. І на це є об’єктивні причини: глобальна зміна клімату, діяльність підприємств, а також недостатнє фінансування екозахисних програм.

В Окнянському районі владою, ековолонтерами та громадськістю активно обговорюється проект з відновлення природного стану річки Ягорлик. Експерти з управління водними ресурсами Іспанії Антоніо Херрера і Гуідо Шмідт, які нещодавно долучилися до вирішення цієї проблеми, акцентували увагу, що  питання відновлення річок — це не тільки екологічні аспекти, а й економічні і соціальні. Велась мова, що річці потрібно дати  повну свободу, ліквідувавши на її шляху не тільки штучні, а й природні перешкоди.  Враховуючи потужний експертний склад екологічного проекту, велику зацікавленість місцевої влади і громадськості, Ягорлик буде врятовано.

На нещодавній нараді з орендарями водних об’єктів, ініційованій Ананьївською РДА, обговорювалися питання охорони і відродження водних ресурсів, їх якісне використання, поліпшення екологічного стану ставків, виготовлення необхідної документації та сплата орендної плати та заборгованості за використання водойм тощо. 

Також варто зауважити, що від пересихання річок страждає не тільки Україна. У журналі метеорологічного товариства Journal of Climate ще 2009 року були оприлюднені результати дослідження, які свідчать, що найбільші річки планети зникають.

Діяльність людини та глобальне потепління призвели до того, що за останнє півстоліття у світовий океан потрапляє все менше прісної води. Основними її джерелами на Землі є китайська Хуанхе, індійський Ганг та американська Колорадо, і вони вичерпуються. Арктика – зараз єдине місце, де фіксується збільшення води, бо тут тануть льодовики.

Також на вичерпання прісної води у світі впливає стрімке збільшення кількості людей на планеті. До речі, нестачу прісної води вже відчуває 1/6 населення Землі.

На знімку: Пересохла річка Чичиклія при в’їзді у Миколаївку

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті