Гектар під сонцем

Одеська область вважається одним із найсприятливіших регіонів України для  отримання електроенергії альтернативним шляхом. Велика кількість безхмарних днів (особливо на півдні Одещини) роблять вигідним будівництво сонячних станцій. Степова зона характеризується сильними вітрами, які теж можуть слугувати джерелом електроенергії. Саме це приваблює на Одещину велику кількість інвесторів з Канади, США, країн Європейського Союзу, які вкладають в галузь альтернативної енергетики мільярди євро. Так, австрійська компанія «Activ Solar» в 2013 році завершила будівництво сонячної електростанції в селищі Старокозаче Білгород-Дністровського району.

Від загальної мережі – до місцевого бюджету

Старокозацька СЕС стала однією з перших в Одеській області. 

Будувати її саме тут було зручно через те, що тут працювала електрична підстанція.  Через неї можна було налагодити передачу електроенергії до загальної мережі. Робочих місць на станції для місцевого населення небагато - приблизно 3-4. Але саме функціонування сонячних електростанцій надає Старокозачому значний фінансовий ресурс. Якщо порахувати податки від СЕС (яка займає площу 80 гектарів), то можна побачити, що 10 % до загального бюджету громади приносить саме вона.  Для селища, яке кілька років тому стало центром об’єднаної територіальної громади, це дуже значна підтримка для розвитку інфраструктурних проектів.

Громаді, яка володіє значними територіальними ресурсами, не варто зосереджуватися лише на землеробстві, яке дуже залежить від примх природи. Нинішній рік для фермерів Старокозачого видався неврожайним, тому від сільського господарства податки будуть меншими. Але ж не поясниш дітям, що їм не потрібно їсти в дитячому садочку, чи їхнім батькам, що громаді не потрібна музична школа через брак коштів на її утримання.

- Потрібно, щоб бюджетні надходження не залежали від якогось одного напрямку, - вважає голова Старококозацької об’єднаної територіальної громади Вадим Бойко. -  Я ще не бачив в регіоні таких громад, які б процвітали виключно за рахунок сільського господарства. Основні робочі місця, які дають серйозні кошти до бюджету, дає все ж таки промисловість. Тих податків, які надходять до нас від сонячних батарей, я можу взяти тільки з трьох з половиною тисяч гектар землі сільськогосподарського призначення. Тому без  розвитку промисловості громада не може бути успішною.

Сонячні та вітрові електростанції не використовуються виключно для ОТГ. Вони лише встановлюються на території громади, яка спеціально для цієї мети виділяє землю, а сама вироблена енергія надходить до загальної мережі України. Але коли на території ОТГ встановлюється сонячна чи вітрова електростанція, вона має з цього податок на землю і податок від нових робочих місць. Сонячні електростанції є в багатьох громадах Одеської області. А от вітрові електростанції поки що тільки планується впровадити. Старокозацька ОТГ нещодавно оформила документи на земельну ділянку під вітрову електростанцію. Вздовж Дністровського лиману будується вітрова електростанція, котра може стати першою в Одеському регіоні.

Не станціями єдиними

Варто зазначити, що альтернативна енергетика не обмежується лише установкою сонячних чи вітрових електростанцій. До цієї галузі входить використання альтернативного палива для обігріву будівель, що допомагає заощадити кошти. Ці технології активно впроваджуються на Одещині, починаючи від великих міст, закінчуючи маленькими селами. В деяких населених пунктах альтернативна енергетика стала основою для малого та середнього бізнесу. В Коноплянській ОТГ, наприклад, відкрилося підприємство, що випускає пелети, а громада опинилася в подвійному виграші. Вона тепер має власне виробництво та власне споживання. 

- Сонячна електростанція - це комерція, компанії їх встановлюють та заробляють на цьому гроші, - зазначає радник Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування Віктор Бондарук. - Вигода громадам від цього є, але тільки опосередкована у вигляді податків.  ОТГ не перестає споживати менше електроенергії, ціна на яку лишається однаковою незалежно від того, чи є на території громади сонячні батареї, чи ні. Але земельний податок від них надходить. Коли гектар землі відводиться під сонячну електростанцію, то тут ставка на землю значно вища, ніж на ділянки сільськогосподарського призначення. 

Через це багато територіальних громад Одеської області, впроваджуючи енергоефективні технології, готові віддавати свої території під вітрові та сонячні станції. СЕС в Старокозачому працює з 2013 року, весь цей час активно наповнюючи бюджет громади. Загалом, на Одещині функціонує більше десяти сонячних електростанцій. Найпотужніша з них розташована в селі Приозерне Кілійського району. І, судячи з перспективних планів, будівництво таких споруд зростатиме в геометричній прогресії. Особливо  це актуально для територіальних громад, що володіють значними площами та потребують коштів на підтримку та розвиток існуючої інфраструктури. Наприклад, Любашівська ОТГ чекає на підтвердження Генплану на будівництво сонячних електростанцій.  

На Одещині активно впроваджують проекти альтернативної енергетики, які дозволяють населеним пунктам заощаджувати кошти завдяки сучасним технологіям. Але для них необхідні фінансові вливання, які окупляться найближчими роками. В минулому році депутати Одеської обласної ради виділили майже 64 мільйони гривень на реалізацію програми енергоефективності. Наразі в регіоні втілюється енергетичний план на 2018-2022 роки. За п’ять років дії цієї програми планується налагодити утилізацію побутових відходів, а також підвищити ефективність різних галузей господарств. Роботи передбачається багато, але якщо всі пункти програми вдасться реалізувати, жителі області зможуть зекономити на енергетичних послугах мільярди гривень.

Выпуск: 

Схожі статті