Сьогодні – день фармацевтичного працівника «. . . Загальному благу відповідно»

Знайома збилася з ніг у пошуках потрібних ліків, зателефонувала до централізованої аптечної довідкової. «До аптеки Гаєвського зверталися?» – відповіли там по-одеському запитанням на запитання. «Господи, як же це я забула! – сама собі докорила жінка. – Звичайно ж, аптека Гаєвського!».

Навряд чи відшукаєш одесита, якому не була б знайома ця назва одного з найшанованіших (і за віком – аптека у 2003 році відзначила 125-річчя з часу заснування, і за заслуженим шанобливим ставленням до неї городян) фармацевтичних установ Одеси. Починалася біографія відомої аптеки у 1878 році, коли її засновник Антон Гаєвський відкрив невеликий аптекарський магазин у будинку № 16 по вулиці Тираспольській. До другої половини 1890 року аптека працювала на Дерибасівській, навпроти Міськсаду. У 1898 році у її засновника з'явився новий компаньйон, Олександр Поповський, і аптека переїхала до будинку великого мецената і колекціонера А.П. Руссова, де успішно працює до сьогоднішнього дня.

На рубежі ХІХ і ХХ століть аптека Гаєвського і Поповського (цю назву вона носить і сьогодні) була чи не єдиною на півдні України, у якій за індивідуальними рецептами відомих лікарів готували мікстури, пігулки, краплі, гомеопатичні препарати. Деякі приписи використовуються досі. А у рецептурно-виробничому відділі можна і сьогодні замовити не лише мікстуру Кватера або рідину Кастелані, а й усе, що випише лікар за рецептом. Саме в цій аптеці вперше в Одесі було організовано контрольно-аналітичну службу: вона діє і сьогодні.

Що важливо, фармацевтам вдалося зберегти обстановку, інтер'єр однієї з найдавніших одеських аптек, а також традиції попередників: тут все пронизано духом часу. Що б не траплялося протягом бурхливого ХХ століття в історії країни, аптека незмінно зберігає свій високий статус, свою десятиліттями перевірену структуру.

Не одне покоління одеситів користувалося саме її послугами при придбанні медпрепаратів, вдавалося до рекомендацій працюючих тут фармацевтів. Аптека посідає перше місце в Україні за обсягом реалізації ліків і наданих послуг.

– До нас щодня приходять за ліками та іншими товарами медичного призначення понад тисячу одеситів і гостей міста, – розповідає Неля Калестру, завідувачка аптеки Гаєвського і Поповського. – Режим роботи у нас цілодобовий, не виключаючи свят і вихідних днів. Приймаємо замовлення на виготовлення ліків, доставляння дорогих препаратів. При бажанні, в аптеці можна одержати консультацію лікаря з питань сумісності, способів застосування, взаємозамінності тих чи інших препаратів, робиться це щодня з 9 до 20 години, причому безкоштовно. Пенсіонери при купівлі ліків користуються знижкою у розмірі 5% від їхньої вартості.

Говорячи про те, що тривожить сьогодні фармацевтів, Неля Йосипівна підкреслила:

– Вважаю, що відпуск всіх без розбору ліків без рецептів (отут вам і антибіотики, і протиалергенні засоби тощо) завдають відчутної шкоди здоров'ю людей. Адже не завжди людина навіть радиться з лікарем, купуючи той чи інший препарат, що просто неприпустимо: наслідки безконтрольного прийому ліків можуть бути досить тяжкі.

І ще про одне. У нашій аптеці продаються лише ті лікарські препарати (в асортименті понад 7 тисяч найменувань), що ліцензовані в Україні і мають сертифікати якості. І кожен покупець може переконатися в цьому, зажадавши показати відповідні документи. Відомо, що аптечний ринок, на жаль, не позбавлений всілякого роду фальсифікатів. Найчастіше підробляють найбільш ходові і недорогі ліки, тому треба бути уважними при їх купуванні.

Наша аптека працює із фірмами і виробниками лікарських препаратів, які зарекомендували себе протягом багатьох років лише з позитивного боку, які дорожать своєю репутацією. При найменшому сумніві у якості ліків до реалізації їх не пускаємо до одержання відповідних локументів. Це правило, якого дотримуємося неухильно.

Робота фармацевта складна, досить відповідальна, потребує і великого багажу знань, і особливої точності, і скрупульозності, і досвіду. Ось як визначав відповідний статут понад півтора століття тому обов'язки і якості, які повинен мати аптекар: це неодмінно – «...добрый гражданин, верно хранящий присяжную должность, повинен быть искусен, честен, совестен, благоразумен, трезв, прилежен, во всякое время присутствен и исполняющий звание свое всеобщему благу соответственно».

– У нас у штаті сьогодні 74 співробітники. Поряд з молодими фахівцями, які тільки напрацьовують досвід, трудяться старожили, чудові професіонали: Олександра Галіусова, Катерина Шиповських – понад 50 років стажу в аптеці, 30 років нелегкої аптекарської праці за плечима у Софії Мунтян, 20 років – у Наталі Тарасової, – говорить Н. Калестру. – Користуючись нагодою, всіх моїх колег, – і тих, хто довгі роки віддано служить у фармацевтичній галузі, і тих, хто лише починає свій шлях у нашій нелегкій професії, – вітаю з Днем фармацевта і бажаю міцного здоров'я, успіхів, благополуччя!

Выпуск: 

Схожі статті