Сонячна кава

Просто на бруківці посеред вулиці виблискує дивна конструкція – стара телевізійна супутникова тарілка, виклеєна зсередини фольгою, із металевим тримачем посередині для кавової турки. «Кавовар» Андрій Климчук, експерт Київського національного екологічного центру України, – сама гостинність:

– Запрошую на сонячну каву, не пошкодуєте, – говорить він і одночасно ставить наповнену водою турку на тримач, що зовні нагадує тенісну ракетку. – За десять хвилин напій буде готовий.

І поки сонячні промені доводять воду до кипіння, Андрій охоче розповідає про свою незвичайну кавоварку:

– Це сонячний концентратор, зроблений ентузіастами зі старої телевізійної тарілки. Тож, виходить, вона отримала друге життя та здатність ще довго служити людям. Зауважте: кава готується виключно завдяки сонячній енергії, без газу, електрики, вугілля чи дров. Маємо екологічно чистий сонячний напій.

Андрій подає паперовий стаканчик з духмяною кавою:

– Смачного!

Справді, дуже смачно! (Особливо, коли згадаєш про нереальні суми за комунальні послуги в рахунках.) Стає очевидним, що сонячна енергія здатна забезпечувати певні потреби людей. І це реальність, не фантастика.

Експерт з енергоефективності ГО «Еко­клуб» Дмитро Сакалюк був радником при підготовці плану дій з розвитку енергетичного сектору Одеси до 2020 року, схваленого міськрадою. Цей план передбачає скорочення споживання енергії на 20 відсотків. 

– Ми розповідаємо людям про альтернативні джерела енергії, про прогресивні технології, показуємо, як вони застосовуються на практиці, як той чи інший проект можна виконати власними силами. Щоб і екологія вигравала, і людина. А тому наша мета –  залучити якомога більше людей до використання нових, екологічно чистих джерел енергії. Проблема енергонезалежності України може бути вирішена лише коли ми об’єднаємо зусилля, – розповідає Дмитро. – Південь України має серйозний потенціал з відновлюваних джерел енергії, зокрема вітрової й сонячної. Порівняно з Рівненщиною та Київщиною, тут набагато більше сонця і вітру. В умовах глобальної зміни клімату ця обставина є надзвичайно важливою. Крім того, нині за газ, вугілля, електрику одесити віддають гроші кудись за межі міста. А тепер уявіть, що вся енергія, яку споживає місто, виробляється з відновлюваних джерел на місці. Тож  і кошти залишаються тут. А це означає не лише зростання економіки, але й підвищення якості та рівня життя. 

Неподалік від концентратора – автівка з сонячними панелями на кузові. Тут господарює енергоексперт ГО «Екоклуб» Олег Гетун. Поруч на невисокому стільчику, наче картина в рамочці, ще одна невеличка сонячна панель. 

– Це я зробив власноруч, – каже Олег і демонструє, як батарея заряджає мобільний телефон. 

Обладнання сонячними батареями приватного обійстя, каже він, окупається за 3-4 роки, а потім сонячна енергія приносить господарям лише прибутки – надлишок вони продають державі за цінами «зеленої» енергії. 

Аби заробити 1000 доларів ВВП, Україна витрачає  енергоресурсів у 4 рази більше, ніж Польща, у 5 разів більше за Литву і у 8 разів більше за Німеччину. У світі щогодини встановлюються 2,5 вітрових турбіни та 30 тисяч сонячних панелей, а кількість людей, зайнятих у секторі відновлюваної енергетики, сягнула у 2015 році 8,5 мільйона.

Ми не маємо вибору – якщо Україна не почне масштабну кампанію з використання відновлюваних джерел енергії, про енергонезалежність можна забути. Це доводять наукові дослідження. Наприклад, власних запасів нафти  нам вистачить лише на 30 років, за умови нинішнього рівня споживання і повної відмови від імпорту. Те ж саме стосується і власних запасів природного газу. А українські АЕС на 100% залежні від імпорту палива. Але сонце, вітер і здоровий глузд нам допоможуть…

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті