Компетентно про пенсії

Наша країна стоїть на порозі значної події – реформування пенсійної системи, яке стосується не лише теперішніх пенсіонерів, але й молодого покоління.

Заступниця начальника Го­лов­ного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяна Павлівна Яворська розповіла нашому кореспондентові про тонкощі майбутньої реформи.

– Тетяно Павлівно, які зміни передбачені пенсійною реформою і коли їх очікувати?

– Насамперед зазначу, що проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» на сьогодні пройшов перше читання у Верховній Раді. Орієнтовно, у вересні ми очікуємо його прийняття у другому читанні і вже починаючи з жовтня зможемо реалізовувати пенсійну реформу. На першому етапі вона дасть змогу забезпечити справедливі пенсії, які передусім залежатимуть від стажу та заробітної плати, від внесків, сплачених до Пенсійного фонду протягом трудової діяльності, дозволить провести їх індексацію. Другим етапом реформи стане осучаснення пенсій для військовослужбовців, а також поступовий перехід до накопичувальної системи.

– Розкажіть докладно про зміни, які очікують громадян на першому етапі пенсійної реформи. Коли їх очікувати?

– З 1 жовтня 2017 року заплановано перерахувати пенсії з використанням єдиного показника середньої зарплати, який застосовується для призначення пенсії у 2017 році, на рівні 3764 гривні 40 копійок та показника вартості одного року страхового стажу, зниженого з 1,35 до 1 відсотка. Для пенсій, призначених до 2008 року, застосовувався показник заробітної плати 1197 гривень 91 копійка, тобто в результаті втілення реформи він зросте більш ніж утричі.

Також планується з 1 жовтня 2017 року застосовувати для розрахунку пенсій прожитковий мінімум для непрацездатних громадян, який попередньо було встановлено з 1 грудня 2017 року в розмірі 1373 гривні, замість чинного – 1312 гривень станом на 1 жовтня 2017 року.

– Гадаю, читачам буде цікаво дізнатися, наскільки з 1 жовтня підвищаться пенсії.

– У кожного пенсіонера свій напрацьований стаж та заробітна плата, інші складові, тому у одних пенсія підвищиться на 200 гривень, а у інших навіть на 1000 гривень. До речі, за результатами проведених Головним управлінням актуарних розрахунків, середнє підвищення з 1 жовтня становитиме 480 гривень, а додаткова потреба в коштах складе 265 мільйонів гривень на місяць. 

З 1 жовтня зміни торкнуться також працюючих пенсіонерів, адже пенсійною реформою скасовується нині чинне для них обмеження – 85 відсотків від розміру пенсії, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

– А в якому віці можливе призначення пенсії?

– Сьогодні право на пенсію за віком мають чоловіки, яким виповнилося 60 років, і жінки, яким виповнилося 58 років (60 років починаючи з 2021 року), за наявності страхового стажу не менше 15 років. Завдяки запровадженню гнучкого «коридору» пенсійного віку передбачається надати можливість громадянам призначати пенсію після набуття ними необхідної тривалості стажу, який було визначено на дату досягнення пенсійного віку: 60, 63, 65 років.

Починаючи з січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті громадяни, страховий стаж яких не менше 25 років. Діапазон необхідного стажу щороку збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028 році.

Якщо ж стаж становитиме від 15 до 25 років, то право на пенсію з січня 2018 року громадяни матимуть у 63 роки. У наступні роки цей стаж щорічно буде відповідно збільшуватись на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років. Тобто у 2028 році право на пенсію у віці 63 роки матимуть громадяни зі стажем від 25 до неповних 35 років.

Якщо ж станом на 1 січня 2019 року стаж становитиме від 15 років, але меншої тривалості, ніж це необхідно для призначення пенсії у 63 роки, пенсія буде призначатись тільки при досягненні 65 років. Мінімальний стаж, необхідний для призначення пенсії, щорічно збільшуватиметься на 12 місяців. Тобто у 2020 році мінімальний стаж складатиме від 15 до 17 років, у 2021 році – від 15 до 18 років, у 2022 році – від 15 до 19 років і так далі. У 2028 році громадяни зі стажем від 15 до 25 років матимуть право на пенсію у 65 років.

У будь-якому разі можна завітати до управління Пенсійного фонду, де спеціалісти точно визначать право та вік виходу на пенсію.

– А якщо не буде вистачати якихось місяців, то що тоді робити?

– В цьому випадку законопроектом передбачена можливість «купити» до 24 місяців стажу. Але тут є один важливий нюанс: тривалість «купленого» стажу враховуватиметься лише для визначення права на пенсію.

– Тетяно Павлівно, а от, для прикладу, людина напрацювала лише 10 років стажу, тобто не має необхідних 15 років. Які виплати їй призначатимуться у цьому разі?

– У такому випадку призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення 65 років. Ці виплати призначатимуться органами соціального захисту населення з урахуванням сукупного доходу сім’ї.

– Зрозуміло. А як буде розраховуватися стаж? Чи зараховуватиметься до нього час навчання у ВНЗ? 

– Порядок розрахунку стажу залишається незмінним. І якщо громадяни навчалися до 1 січня 2004 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», то цей стаж також враховуватиметься для розрахунку пенсії. Після ж 1 січня 2004 року стаж може бути врахований лише за умови сплати внесків, що є не меншими, ніж мінімальний внесок за кожний місяць навчання.

Щоб перевірити сплату внесків, можна звернутися до будь-якого управління Пенсійного фонду з паспортом і довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера. 

Ще одна новація стосується скасування норми щодо призначення пенсій за вислугу років. За певним винятком, зокрема для осіб, які мають необхідну вислугу років станом на 1 жовтня 2017 року, вони призначатися не будуть. Проте ця норма не стосуватиметься артистів. Як і раніше, їм призначатимуться пенсії за вислугу років. 

– А у яких категорій громадян залишиться право дострокового виходу на пенсію?

– Право на достроковий вихід на пенсію збережеться для матерів, які виховали п’ятьох дітей або дитину-інваліда з дитинства (у 50 років), військових – учасників бойових дій (55 років), ліліпутів та диспропорційних карликів (40/45 років) та чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку).

– А як щодо призначення спеціальних пенсій? 

– Призначення пенсій на спеціальних умовах (держслужбовці, прокурори, науковці та ін.) скасовується. Тим громадянам, яким призначено спеціальну пенсію раніше, вона виплачуватиметься й надалі. 

Зазначу наостанок, що з будь-яких питань щодо призначення пенсій громадяни можуть звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання у робочий час або до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що знаходиться в м. Одеса за адресою: вул. Канатна, буд. 83, або по телефону «гарячої лінії» 722-02-56.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті