Як це було

26 років минуло з дня проголошення незалежності України. Не одне покоління українців свято берегло свободу, незалежність і територіальну цілісність Батьківщини. От і сьогодні вірність цьому обов’язку є головним сенсом життя і служби для кожного прикордонника української землі. 

Завдяки сміливості та патріотизму начальника прикордонної застави «Шегині» у 1991 році на українському кордоні вперше замайорів жовто-блакитний стяг.

Розпочалося утвердження укра­їнської державності одночасно із утворенням та становленням національного прикордонного відомства. 

Вже на другому році існування українських Прикордонних військ було сформовано низку загонів прикордонного контролю, також успішно функціонували 119 пунктів пропуску через державний кордон України.

Почали розвиватися мережі пунктів пропуску, удосконалювалися законодавство, системи управління та структури. Вже за 4 роки першого етапу розбудови служби на державному кордоні затримано майже 135 тисяч порушників, вилучено контрабандних товарів вартістю понад 52 мільйони гривень.

Прикордонні війська тривалий час залишалися військовою структурою, що певною мірою обмежувало можливості застосування сучасних форм і методів протидії протиправній діяльності на державному кордоні. Саме тому було ухвалено рішення реформувати Прикордонні війська у правоохоронний орган спеціального призначення. Результатом проведеної роботи стало створення в 2003 році Державної прикордонної служби України. З того часу розпочалися перехід служби на кадрову професійну основу, а також глобальне технічне і технологічне переоснащення, створення нової моделі Морської охорони тощо. 

Протягом останніх років, зважаючи на вимоги сьогодення і військово-політичну обстановку в регіонах, прикордонне відомство вибудовує таку систему, яка дозволила б зробити перетин кордону максимально комфортним для законослухняних громадян і водночас стала б нездоланною перешкодою для зловмисників. Неоголошена війна внесла корективи у більшість сфер діяльності Держприкордонслужби, але відомство продовжує системний розвиток в межах загальної реформи сектору безпеки і оборони України. Посилюються заходи прикордонної безпеки, постійно впроваджуються інноваційні технології. Служба бореться із корупцією та нелегальною міграцією, вдосконалює і спрощує систему перетину державного кордону. Усі ці вектори знайшли своє відображення у Стратегії розвитку Державної прикордонної служби України, Концепції Державної цільової правоохоронної програми «Облаштування та реконструкція державного кордону» на період до 2020 року, Концепції інтегрованого управління кордонами та інших.

Прикордонне відомство крок за кроком наближається до європейських стандартів.

♦Адміністрація ДПС України

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті