А пеньків усе більше

Троїцьке лісництво державного підприємства «Ширяївське лісове господарство» із 90-річною історією може припинити існування. З усього трудового колективу поки що працюють, як то кажуть, на громадських засадах, лісничий зі своїм помічником і два майстри лісу. Решта працівників через відсутність фінансування стали на облік у Центрі зайнятості, щоб хоч якусь копійчину отримувати від держави на прожиття, а насправді – виживання. 

Лісові масиви фактично залишилися без догляду, охорони та захисту від незаконних порубок, а точніше – від тотального знищення. За інформацією майстра лісу Михайла Левицького, під сокирами браконьєрів зникають акацієві насадження неподалік села Михайлівка. Дерева саджалися троїцькими лісоводами, але через бюрократичну тяганину цю заліснену площу їм офіційно не передали. В межах села Катеринка виявлено незаконну порубку 40 дерев акації білої та клена гостролистого на загальну суму 43,5 тис. грн. Це порушення лісового законодавства запротоколювали Михайло Левицький, лісник обходу №1 Анатолій Григорашенко, дільничний інспектор Олег Терещенко, депутат Троїцької сільської ради Сергій Дарієнко, направивши акт до правоохоронних органів. Інцидент стався ще наприкінці минулого року, але до розв’язки справа так і не дійшла. 

На превеликий жаль, обсяг незаконної заготівлі дров з кожним днем зростає. Нищаться дерева як у державних лісах, так і у безгоспних лісонасадженнях. 

Що буде далі з природним багатством, основу якого у нашій степовій зоні ризикованого землеробства заклали і плекали десятиліттями наші діди? 

Це болюче питання залишається відкритим. 

Наприклад, щоб запобігти вирубці, насамперед полезахисних лісосмуг, нардепи запропонували приватизувати землі під ними. Отримати землю з посадками в оренду можна буде без участі в земельних торгах. Для належної її охорони депутати пропонують зобов’язати землекористувачів і землевласників утримувати землі під захисними насадженнями за нормами лісового законодавства. Запропоновано посилити відповідальність за їх пошкодження і знищення полезахисних лісових смуг.

Про це йдеться у проекті закону № 4657 «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо негайного подолання кризової ситуації, яка склалася у зв’язку з масовим знищенням полезахисних смуг». 

Стосовно реформи лісової галузі, на яку велику надію покладали лісівники, то вона завмерла на рівні балачок і обіцянок з боку урядовців. Мабуть, якомусь з реформаторів хочеться знову випробувати сторічне гасло: «Разрушим до основанья, а затем….». З цим не хочуть миритися працівники лісгоспів. Нещодавно ініціативна група з організації заходів протесту працівників ДП «Великомихайлівське лісове господарство» обласного управління лісового та мисливського господарства направила звернення голові ЦК профспілки працівників лісового господарства України Степану Кривов’язову.  

«На 1.03.2017 року ДП «Великомихай­лів­­ське лісове господарство» має заборгованість із виплат заробітної плати, сплати податків, соціальних внесків у сумі 450,3 тис. грн та 52,2 тис. грн штрафних санкцій. Наслідком такого стану справ може стати банкрутство підприємства та його повна ліквідація. Чим будуть займатися працівники, які опиняться «на вулиці»? Яка доля спіткає майже 20 тис. га лісу, який залишиться без догляду? – написано у посланні. – Ми зверталися до керівництва держави, міністра АПП України, керівництва «Держлісагентства», місцевих органів влади. Нас переконували, що це тимчасові труднощі і незабаром все налагодиться. Та з часом ставало тільки гірше. У державному бюджеті на 2017 рік знову не передбачено жодної гривні для фінансування галузі. Хтось вирішив, що лише на одному ентузіазмі можна вирощувати й оберігати ліс, утримувати лісорозсадники, боротися з лісовими пожежами та проводити санітарно-оздоровчі заходи. Ми взагалі не отримали заробітну плату за грудень 2016 року, січень та лютий 2017 року, а весь минулий рік працювали по 2 години. З нашої точки зору, нинішнє керівництво «Держлісагентства» не в змозі забезпечити реалізацію і здійснення державного управління в сфері лісового господарства; розробку та виконання програм (державних, регіональних ) у сфері раціонального використання та відтворення лісів…».

Зневірені лісники Одещини  висловили готовність виступити з акціями протесту за відновлення фінансування лісогосподарських підприємств півдня та сходу України.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті