Геройський розвідник

Ім’я повного кавалера ордена Слави Кирила Трохимовича Василі (28.03. 1912 р. – 4.01.1988 р.) увічнене на стелі «Крила Перемоги», що на Театральній площі в Одесі. 

З початком Другої світової війни колгоспник із села Піщано-Петрівка був мобілізований до Червоної Армії. Пережив гіркоту відступу і втрату товаришів. Побував у полоні, звідки втік до партизанів. Кирилу Василі довелося воювати з фашистами на Західному, 1-му та 2-му Прибалтійських фронтах у складі 576-го стрілецького полку 115-ї стрілецької дивізії 43-ї армії. Особливо відзначився наш земляк у плині проведення радянськими військами Східно-Пруської наступальної операції. Його полк влився до 3-го Білоруського фронту, а Кирило Василі у званні старшого сержанта був призначений на посаду заступника командира взводу пішої розвідки. 

Ратної роботи бійцям тоді вистачало. Командування, щоб дізнатися про розташування позицій і сил ворога, щодня ставило перед розвідниками завдання: захопити «свіжого язика» (полоненого). І от 10 січня 1945 року розвідувальна група під командуванням Василі пробралася до ворожих оборонних комунікацій, розташованих неподалік міста Тільзит (нині Калінінградська область РФ). Прикриваючи відхід розвідників, К. Василі зі снайперської гвинтівки знищив 10 гітлерівців, а одного захопив живим. За цей бій він удостоївся ордена Слави ІІІ ступеня. 

23 січня розвідники отримали наказ захопити чергового полоненого. Операція проходила в районі населеного пункту Лабіау. Старший сержант Василі таємно проник на околицю міста і виявив слабкі місця в обороні противника. Йому з побратимами вдалося захопити в полон офіцера і солдата. Видобуті розвідувальні дані та свідчення полонених сприяли успішному виконанню полком бойового завдання. А гімнастерку розвідника прикрасив орден Слави ІІ ступеня. 

Першого березня розвідка проводилася в районі населеного пункту Ляукнікен. Таємно підібравшись до німецької вогневої точки, К. Василі закидав її гранатами. Потім, прикриваючи відхід групи із захопленим «язиком», знешкодив іншу вогневу позицію ворога. За цей подвиг він був нагороджений орденом Червоної Зірки. 

15 березня операція проводилася в тому ж районі. Цього разу розвідникам вдалося пробратися до німецької траншеї і закидати її протитанковими гранатами. У розташування свого полку повернулися з ворожим кулеметником. Наказом командувача 43-ї армії К. Василі нагородили орденом Вітчизняної війни ІІ ступеня.  

У ніч на 31 березня, знову очоливши групу захоплення, Кирило Василі провів успішну розвідку боєм у районі Кенігсберга (нині Калінінград). Знищивши ворожий бліндаж, розвідники захопили чергового «язика».

За зразкове виконання завдань командування в боях із німецько-фашистськими загарбниками, проявлені при цьому мужність і відвагу К.Т. Василі був нагороджений орденом Слави І ступеня, ставши 2670-м повним кавалером цієї шанованої серед воїнів бойової нагороди.  

Після демобілізації, восени 1945 року, орденоносець Кирило Трохимович Василі повернувся у рідне село і приступив до мирної праці. 

Нинішнього 28 березня виповнилося 105 років від дня народження нашого знаменитого земляка.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті