Не той тепер Тилігул…

Відомо, що у малих річках формується 60 відсотків водних ресурсів Одеської області. Саме з них набирають свою силу великі ріки та лимани. Одна з таких степових річок — Тилігул, яка впадає у однойменний лиман. Вона бере свій початок з підземних джерел неподалік Подільська, живиться притоками  Журівка, Сліпуха і Тартакай. 

Над Тилігулом розташовані міста Ананьїв та Березівка, а також безліч сіл, що виникли з незапам’ятних часів на її колись повноводних і щедрих на живність берегах.

Тисячолітній біг її вод причорноморськими степами замулив русло, і місцями річку можна перейти убрід чи навіть перескочити. А спекотної пори Тилігул деінде зовсім пересихає.

 Сотні років життєдіяльності людей на її берегах негативно позначилися на екологічному стані ріки Тилігул. І хоча екологи б’ють тривогу, щоб її уберегти, керманичі Ананьєва досі не спромоглися вберегти річку від викидів стічних вод, побудувавши очисні споруди.

 — Не так давно вода в річці була чистою і прозорою, з дна били джерела кришталево прохолодною водою. З роками змінився я і мої однолітки, та й річка Тилігул стала не та. Зникли фауна і флора. З користі мешканці почали розорювати берег річки під городи, спалювати та скошувати очерет, браконьєри винищили рибу забороненими методами. Раніше у річці мешкало чимало ондатр, гніздилися різноманітні птахи, — пригадує старожил Анатолій Чміль. —  Ми мріємо, щоб наш Ананьїв відвідували туристи. Уявіть собі, що б іноземці подумали, пройшовшись вздовж  Тилігулу, якої б думки вони були про нас?

Не лише в Ананьївському, а й у Любашівському та Миколаївському районах (та, либонь,  на всьому її 173-кілометровому шляху), є люди, які бездумно засмічують річку відходами своєї діяльності. А в районі Левадівської сільради ще й ведеться промисловий видобуток піску. Законно чи незаконно — доводиться лише гадати! 

Сьогодні вчені працюють над вирішенням екологічних проблем, що нависли над степовими річками Причорномор’я. Зокрема, запроваджуються термінові заходи з порятунку іншої перлини Одещини — Тилігульського лиману.  Нарівні з цим потрібно рятувати й річки, котрі дали йому життя.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті