Службу Омбудсмена – в регіони

У 2014 році Україна обрала європейський курс розвитку, і вкотре  ми заявили про свої амбіції стати частиною спільного європейського дому і північноатлантичного блоку безпеки. Новий курс зажадав кардинальних і структурних реформ у всіх сферах державного і соціального життя.

 Задля парламентського контролю за додержанням конституційних прав та свободи людини і громадянина в Україні з 1998 року діє інститут Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Маючи 20-річний досвід діяльності цієї інституції, у серпні 2018 року в Україні визначили регіональні представництва та призначили представників у регіональних офісах. Представником Уповноваженого у південних областях став депутат Одеської обласної ради, науковець, авторитетний і відомий в Україні діяч Олександр Остапенко. З ним – наше інтерв’ю.

- Олександре Анатолійовичу, чим була обумовлена необхідність утворення інституту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини?

- Загалом, історичний досвід свідчить, що необхідність інституту постає тоді, коли наявні інститути захисту прав людини недостатньо ефективні. Тому виникає необхідність в додаткових механізмах захисту прав людей. У березні 2018 року обрана та призначена Верховною Радою України Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, відомий в Україні політик, яка має чималий досвід роботи на керівних посадах в центральних органах влади, та якій за короткий час вдалося сформувати потужну команду відданих своїй справі професіоналів. А саме, на даний момент в Україні діє 7 об’єднаних та 26  регіональних представництв, при цьому організовано роботу 40 офісів.

Що стосується  необхідності утворення інституту Омбудсмена, саме так ще називається посада Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, то потрібно зауважити, що така необхідність була обумовлена багатьма обставинами. По-перше, недостатнім рівнем захисту прав і свобод громадян традиційними процедурами захисту. По-друге, збільшенням імовірності порушення прав громадян посадовими особами в умовах не досить визначеного законодавства. Третьою причиною стало проголошення приєднання Української держави до розвинених міжнародних стандартів демократії. І четверте, демократичністю цього правозахисного інституту, а саме: незалежністю від органі публічної влади, відкритістю, відсутністю формалізованих процедур розгляду заяв і скарг.  І важливо, що всі представництва Омбудсмена надають допомогу громадянам тільки на безоплатній основі.

- З яких областей до Вашого представництва звертаються люди по допомогу?

- Південний регіон охоплює Одеську, Миколаївську, Херсонську та Кіровоградську області з центральним офісом в Одесі, та в кожній із зазначених областей ми маємо окремі обласні представництва. Саме такий формат роботи дає можливість швидко реагувати на запити, бо оперативність дій в нашій роботі є одним з найважливіших принципів. Звісно, з огляду на те, що південне Представництво розпочало свою діяльність лише з серпня минулого року, і ще є актуальність у підборі персоналу, ми відчуваємо витребуваність у нашій роботі. Щодня наші фахівці опрацьовують чималу кількість звернень, інколи це майже п’ятдесят звернень на день, які до нас надходять як в паперовому, так і в електронному форматі. Крім того, за визначеним графіком до нас на прийом приходять люди з проблемними питаннями, що потребують інколи термінового вирішення.

- За якими пріоритетними напрямами визначено діяльність Представництва Уповноваженого в південних областях?

- Одним з найважливіших напрямів роботи Представництва є здійснення моніторингу дотримання конституційних прав і свобод людини і громадянина на соціальний захист, охорону здоров’я,  власність, освіту, безпечне довкілля тощо. Також Представництво займається питаннями  прав людини в місцях несвободи.  Ми намагаємося запобігати дискримінації і насильству стовоно дітей, жінок, осіб з інвалідністю, за національними та етнічними ознаками. Ми допомагаємо у питаннях дотримання інформаційних прав людини на доступ до публічної інформації, що перебуває у володінні суб’єктів владних повноважень та інших розпорядників такої інформації та захист персональних даних. 

Питання, які постійно перебувають на контролі нашого Представництва, стосуються реалізації прав та свобод уразливих груп населення південних областей, а саме:  компактно проживаючих на території південних областей етнічних спільнот, незаконних мігрантів й осіб без громадянства. 

Особлива категорія людей, які потребують нашої допомоги, як показує досвід, це - внутрішньо переміщені особи. Це люди, які змушені були залишити свої домівки, роботу, навчання через військові події на сході України. Це люди, які втратили все і почали своє нове життя в новому місті. Зрозуміло, що всім потрібна допомога, і ми разом з органами влади знаходимо можливість допомогти всім за потребами. 

- Шановний Олександре Анатолійовичу, у чому саме полягає ваша допомога громадян, що звертаються до Пред­ставництва?

- Звісно, звернення бувають різні. У деяких випадках ми надаємо правову допомогу у вирішенні питань юридичного характеру. Інколи це сприяння у отриманні актуальної інформації за запитом. Бувають звернення громадян, які потребують допомоги в юридичних питаннях володіння земельними ділянками. Окремо хочу зазначити роль південного Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у питаннях допомоги родинам захоплених біля Керченської протоки українських військових моряків. В цьому напрямку ми тісно спілкуємося з рідними полонених, надаючи сім’ям  і юридичну, і матеріальну допомогу. У багатьох питаннях, особливо що стосується матеріальної допомоги сім’ям потерпілих з нами у тісній співпраці керівництво органів влади усіх рівнів та бізнес-структури всього регіону.  Ми координуємо роботу більше сорока адвокатів, які займаються питаннями наших полонених моряків. І ми віримо, що наша діяльність матиме успіх, і наші хлопці, які опинилися у полоні країни-агресора, а всі вони саме з південного регіону України, найближчим часом повернуться живими і здоровими на батьківщину. 

- Окрім юридичної допомоги, які ще завдання виконує Представництво в південних областях?

- Чимала робота виконується Представ­ництвом щодо інформування та підняття рівня освіченості широких верств населення щодо конституційних прав і свобод та механізмів їх захисту. Цей напрямок діяльності реалізується через регіональні ЗМІ і програми щодо підвищення обізнаності про права і свободи людини та механізмами їх захисту. Ми здійснюємо координацію та заохочення громадськості в об’єднанні зусиль до спільного захисту прав і свобод за напрямами діяльності громадських організацій. 

Також запланована та проводиться системна робота з реалізації освітніх проектів щодо функцій і завдань органів публічної влади та організованого громадянського суспільства з ефективного забезпечення прав і свобод громадян. Підготовлено освітні програми та проводяться відповідні роз’яснення в рамках лекцій, презентацій, круглих столів, тренінгів з фахівцями органів публічної влади та працівниками правоохоронних органів щодо їх обов’язків і завдань. 

Організовано ефективну взаємодію з вищими навчальними закладами регіону. Цю роботу вже розпочато на базі Одеського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України. У перспективі найближчим часом ми готуємося підписати меморандуми про співробітництво з провідними вишами південного регіону. Таким чином, на базі Представництва будуть організовані стажування студентів і слухачів, що забезпечить плідну співпрацю наукової інтелігенції та молоді нової генерації з нашими практиками у питаннях реалізації важливої місії захисту прав людини.    

- А  які основні завдання Ви, як очільник південного офісу і представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в південних областях ставите перед представництво на майбутнє?

- Головною місією нашої інституції є демократизація суспільства. Представництво покликане розвивати правову свідомість громадян. Наше завдання здійснювати легітимний контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини й громадянина та захист прав кожного на території України. Інститут Уповноваженого Верховної Ради виступає додатковим засобом захисту прав і свобод людини щодо різних правозахисних механізмів і певною мірою компенсує недоліки традиційних засобів захисту прав людини. Омбудсмен і всі регіональні представництва виступають незаангажованим, деполітизованим інститутом, що є важливим у реалізації принципу верховенства права, забезпечення прав людини та громадянина та взаємної відповідальність держави і особи. Південне представництво виконує чималу роботу у цьому напрямку, і свою діяльність ми плануємо постійно розширювати. 

Звертатися до нас можна за адресою: 65107, Україна, Одеса, офіс: Канатна, 83 (тел.: (048) 7064829;  e-mail: [email protected]).

 

- Шановний Олександре Анатолійовичу, на завершення нашого інтерв’ю дозвольте висловити Вам глибоку повагу і побажати професійної наснаги та успіхів у роботі. З огляду на те, що наша зустріч відбувається у переддень одного з найважливіших національних свят українського народу Дня соборності, що Ви можете побажати нашим читачам? 

- Справді, 22 січня 1918 року перший український парламент – Українська Центральна Рада – Четвертим універсалом проголосив незалежність Української Народної Республіки. А за історичним фактом рівно через рік – 22 січня 1919-го – у Києві на Софійській площі урочисто проголосили об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину Українську державу. Враховуючи це, ми можемо сказати, що саме цього року виповнюється 100 років фактичного об’єднання Української держави. Багато хто вважає 22 січня – День соборності України – другою за значенням датою для українського народу після 24 серпня – Дня незалежності України. Користуючись нагодою хочу привітати всіх з цією видатною датою та побажати Україні процвітання, заможності та реалізації усіх започаткованих реформ, які виведуть нашу державу на вищий, більш прогресивний рівень соціального та економічного розвитку. Україна долає не простий, тернистий шлях розбудови і важливо, щоб на цьому шляху побудови сильної,  європейської, демократичної та правової держави ми зберегли та примножили свої національні та духовні надбання, свої традиції, свою незалежність. 

Миру та розвитку нашій державі, 

добробуту кожній родині, 

благополуччя та реалізації прав і свобод кожному громадянину!

Досьє «ОВ»

Остапенко Олександр Анатолійович  народився в селі  Курсаково, Іванів­ського району Одеської області;

професійний військовий, полковник, кандидат військових наук, старший науковий співробітник;

доцент кафедри глобалістики, євро­інтеграції та управління національною безпекою ОРІДУ НАДУ при Президентові України, дослідник національної безпеки України; 

депутат Одеської обласної ради;

представник Уповноваженого Вер­ховної Ради України з прав людини в південних областях.

Член Національної спілки журналістів України,

кандидат наук з державного управління

 Наталія ПРИВАЛОВА

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті