Чому падають дерева?

Питання охорони лісів завжди було актуальним у нашій державі. Особливо це стосується малолісних південних районів України. З настанням опалювального сезону охороняти ліс стаэ дуже важко – державній лісовій охороні доводиться протидіяти як організованим, так і поодиноким групам лісокрадіїв. Дерева знищують, добута деревина іде на опалення осель. 

Люди, щоб обігріти свої домівки, вирубують усі дерева навколо. Ясно, що ціни на «блакитне паливо» для населення за останні чотири роки стрімко зросли, опалювати помешкання в такий спосіб стало дуже невигідною справою. Тай програму надання субсидій на опалення «оптимізовано», а культура енергозаощадження ще не стала основою нашого буття. 

За цих умов найбільше постраждало сільське населення. Жителі роками мріяли про газ у своїх оселях, витратили чимало коштів на газифікацію. Однак лише після зростання цін на газ люди почали ставити печі та котли на твердому паливі, бо опалювати ними оселі щонайменше удвічі дешевше, ніж газом. А відтак, зросло споживання дров та ціни на них.

Стали поперек горла 

Мешканці купують дрова як офіційно, у нас на підприємстві, так і в лісокрадіїв. Під загрозою опинилися місцеві ліси –  як державні, що перебувають у підпорядкуванні Великомихайлівського лісового господарства, так і ліси інших відомств – фактично на сьогодні безхозні. Але якщо лісівники рубають дерева, висаджені кілька десятиліть тому (сухі та мертві, знищені внаслідок всихання та пошкоджені паразитами), то погляньте що «робить сокира» у полезахисних лісосмугах, на ярах та балках (так званих «колгоспних лісах») – насадження понівечені, розламані, місцями порубані вщерть. 

    Для працівників лісової охорони нашого підприємства питання дров стає поперек горла. Обсяги самовільних рубок різко зросли. Так, за матеріалами осінньої ревізії в лісництвах підприємства незаконно зрубано 23,7 м куб деревини. Цієї зими тільки у Великомихайлівському лісництві впіймано на гарячому вісім порушників, ще певна частина лісокрадіїв втекла з місця події. Рубають уночі, виставляють дозори, зв’язкових – усе організовано як у справжніх грабіжників і злодіїв. 

Найбільшого розголосу набув випадок незаконного вирубування лісу в державному лісовому фонді, що стався 15 грудня 2018 року в урочищі «Мокрі Яслі» (поблизу села Гіржеве). Уночі працівниками поліції та лісниками було затримано двох громадян на місці вчинення правопорушення. Вилучено незаконно добуту деревину, транспортні засоби, відкрито кримінальне провадження. Шкода, заподіяна лісу, склала понад 16 тисяч гривень. 

Критична ситуація склалася в Цебриківському лісництві. Розкиданість лісових масивів, неукомплектованість кадрами лісової охорони призводить до того, що ліси нищаться, а їх охорона ускладнена. Пожежа, що сталася в лісовому масиві на околиці селища Цебрикове наприкінці серпня 2018 року, де лісу заподіяна істотна шкода, призвела до того, що на роботу в лісництво місцевий люд йти не хоче.

Хто - в ліс, хто - по дрова

Відрадно, що нам вдалося налагодити взаємодію державної лісової охорони з правоохоронцями Великомихайлівщини. Організована рейдова робота, виявлення лісопорушників, притягнення їх до відповідальності та відшкодування завданих збитків. Така робота дала результати та викликала позитивний громадський резонанс. …Але чому ж знову падають дерева? У лісі не стихає гуркіт бензопил «чорних» лісорубів. І чи можна тільки так званими «силовими методами» запобігти варварському знищенню лісів? 

На мою думку, тут слід втрутитися органам місцевої влади, які мають надава увагу і охороні лісу і цивілізованому забезпеченню дровами місцевих жителів. Може, варто створити комунальні підприємства, які доставлятимуть дрова для людей. Бо статистика свідчить, що за останні три роки придбання дров на нашому підприємстві жителями сіл, що розташовані вздовж залізниці, різко скоротилося. Джерелом деревини в цьому випадку для них служить насадження вздовж залізничних колій, які вони самовільно рубають без особливого остраху. 

Як відомо, в Україні в лісових господарствах так званих «ресурсних» областей – у регіонах Поділля, Волині, Полісся, в Карпатах – спостерігається перевиробництво паливних дров, ліси та нижні склади підприємств затоварені цією деревиною, на неї немає попиту, тому й ціна досить прийнятна. Проте нам важко відповісти на питання: а коли останній раз бачили дрова на місцевому паливному складі? Уже років із двадцять їх там точно не було!

Відсутність фінансування лісової галузі в останні три роки, неприйняття Державної програми «Ліси України» призвело до того, що немає сталого розвитку лісового господарства, належного контролю з боку держави за охороною, захистом і відтворенням лісів. Тому масштаби нинішнього знищення лісу можуть мати незворотній характер. 

Микола ВАЩЕНКО, лісничий Великомихайлівського лісництва 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті