Птах, який ніколи не літає

У 40-ві роки ХХ сторіччя у карстових печерах під Михайлівською площею, на Молдаванці, було виявлено велике скупчення останків сорока видів різних тварин, які мешкали ще 3,5-4 млн років тому. Там же були знайдені і кістки стародавніх страусів...

Страуси, виявляється, мешкали не лише в степах нинішньої України, але й на території усієї Південної Європи. Цікаво, що зараз страуси нанду мешкають у Південній Америці, страуси ему населяють Австралію і Тасманію, у Новій Гвінеї мешкають казуари. А от найбільшим є африканський страус, який мешкає в африканських саванах.

У наш час в усьому світі, в Європі, зокрема, в Україні престижно, модно, економічно вигідно розводити африканських страусів. Що ж це за птах, який ніколи не літає?

Література повідомляє, що дорослі самці досягають висоти 260 – 275 см, великі особини важать до 150 кг. А іноді, од'ївшись на сарані, вони стають ще більшими. Африканський страус дуже сильний птах, на ньому можна їздити навіть верхи, він без зусиль везе людину. Бігають страуси дуже швидко, зі швидкістю до 50 км за годину. У разі небезпеки розвивають швидкість до 70 км за годину. Довжина кроку на бігу дорівнює 2-3 метрам. Харчується африканський страус рослинами, комахами, дрібними гризунами, рептиліями.

Віддавна африканське населення використовувало страусові яйця для зберігання та транспортування води. Арабські племена полювали для одержання страусового м'яса для їжі та шкур для одягу. Римські офіцери прикрашали свої шоломи пір'ям, що вважалося ознакою особливої відваги. Пір'ям прикрашалися і жіночі капелюхи, робилися віяла. І зараз страусове пір'я використовується для виготовлення карнавальних костюмів. Шкура (найцінніший товар) йде для виробництва капелюхів, ременів, сумок. Яйця використовуються для виготовлення келихів, скриньок, сувенірів.

Невибагливість птаха до кліматичних умов уможливлює розведення страусів у будь-якому регіоні України. Власники страусових ферм вважають, що розведення страусів – справа перспективна.

«Страусятина незабаром може стати гідною альтернативою національному українському продукту – салу», – сміливо прогнозують деякі з них...

– Свою страусову ферму "Савана", що розташована у селі Ставки Веселинівського району Миколаївської області, – розповідає Олександр Миколайович Чубаров, – моя сім’я створила з нуля, на порожньому місці, змайструвавши сучасні та зручні будівлі для утримання цієї птиці. Для виведення маткового поголів'я нами були завезені страуси із різних вітчизняних та закордонних ферм, проведена ретельна селекційна робота, яка тепер дає можливість одержувати численне здорове потомство.

На самому початку своєї діяльності кожному страусенятові, що вилуплювалося, ми давали ім'я. Але коли страусів стало багато, почали їх просто нумерувати. Кожен страус має свою облікову картку, до якої ми вносимо відомості про птаха.

Страус дуже допитливий. Якщо ви наблизитеся до загороді і трохи постоїте, то він неодмінно підійде ближче, щоб вас, як слід, розглянути. А іноді навіть буде не проти, щоб ви його погладили. Страуси за характером різні: одні реагують дуже спокійно на людей, другі стримано та насторожено ставляться до персоналу, а треті неодмінно повинні показати, хто в загороді головний. Самці, охороняючи та захищаючи свою територію, свою загороду, можуть завдати непрошеному гостеві сильних ударів ногами.

Багато страусових ферм продають і м'ясо, і яйця, і шкури. Треба відзначити, що страусове м'ясо, як, втім, і яйця, є дієтичним продуктом. Жиру та холестерину в ньому удвічі менше, ніж у курятині, яловичині або свинині. А що стосується моєї ферми, то ми займаємося продажем птахів для їх подальшого розведення. Продаємо сувеніри, провадимо екскурсії (зі дегустацією яєчні зі страусових яєць). До речі, цього року ферму вже відвідало понад три тисячі гостей із багатьох областей України, зокрема й Одеській області.

Неодмінно хочу попередити усіх охочих організувати страусову ферму, що утримання страусів у старих корівниках може сприяти інфікуванню зародків, тому що шкаралупа страусового яйця має пористу структуру.

Безумовно, страусівництво – прибуткова та цікава справа. І якщо до неї ставитися з любов'ю, то можна одержати не лише матеріальну, але й моральну віддачу.

Отже, у той час, коли багато які стародавні види тварин або зникли, або перебувають на межі вимирання та поміщені до Червоної книги, страусам це не загрожує. Навпаки – їх поголів'я із кожним роком зростає не лише в усьому світі, але й у нас, в Україні, зокрема. Страус повернувся...

Выпуск: 

Схожі статті