«Тут буде місто-сад. . . »? «Ілі! »

Типово одеський вигук – «ілі!», що промовляється з контекстними відтінками, може означати різні оцінки – від категоричного «так» до скептичного «не сподівайся!». Цей вигук просився назовні неодноразово на прес-конференції начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Ігоря Любарського, на якій він спробував порозумітися із громадськістю з приводу стану справ у підвідомчій йому природоохоронній сфері.

Добродушної «картини олією», судячи з фактів, які виклав у своїй великій доповіді пан Любарський, явно не спостерігається. Слухайте: «Аналіз існуючої екологічної ситуації свідчить, що антропогенне і техногенне навантаження на навколишнє природне середовище у багато разів перевищує нормативні показники в розвинених країнах і далі зростає. Тривалість життя наших громадян у середньому коливається в межах 60 років (у Польщі -74, у Швеції – 80). Рівень розорення земель, стан водних ресурсів, вирубка лісів – найбільший у Європі».

Природно-заповідний фонд області, підкреслив начальник Держуправління навколишнього природного середовища, включає 117 територій і об’єктів загальною площею майже127 тисяч гектарів. І в половині з них дотепер документально не закріплені й не визначені точні територіальні кордони. Наприклад, за останні роки в Білгород-Дністровському районі розміри пам’ятки садово-паркового мистецтва «Сергіївський» зменшилися з18 до 3 гектарів. А за Одесою значаться 3 природоохоронні об’єкти загальнодержавного значення (Ботанічний сад, зоопарк, катакомби), 12 – садово-паркового мистецтва, 30 ботанічних пам’яток (вікові дерева). З них необхідною землевпорядною документацією володіють лише чотири об’єкти.

На сьогоднішній день на території області, уточнює Ігор Любарський, накопичилося понад 5 млн тонн відходів, зокрема, токсичних, 33% її території піддається підтопленню, близько 40% земель страждають від інтенсивної ерозії, більшість річок і озер втратили природну чистоту, і головне – порушено їхню спроможність до самоочищення. Забруднення атмосфери у кілька разів перевищує норму.

Господарська діяльність, нераціональне використання ресурсів, недотримання законів природи, ремствує начальник Держуправління щодо охорони навколишнього природного середовища, дедалі частіше призводить до тяжких, часто необоротних, наслідків. На збереження природних багатств області, запевнив пан Любарський, спрямовані всі зусилля природоохоронних органів і місцевої влади, але, як завжди, нестача фінансів – основний ворог екології.

Усе перше поточне півріччя Держуправління і вчені-екологи займалися розробкою регіональної Програми охорони навколишнього середовища, раціонального використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки на 2009 – 2013 роки, яка буде винесена на одну з найближчих сесій облради. Начальник Держуправління охорони навколишнього природного середовища Ігор Любарський покладає надії, що реалізація Програми дозволить змінити екологічну ситуацію в області на краще.

Щоправда, відтворюючи в пам’яті всі попередні відтінки доповіді відповідального чиновника, читач нехай самостійно вибере ту інтонацію вигуку «Ілі!», яка більше влаштує його тверезий погляд на життя.

Выпуск: 

Схожі статті